PolskaJurek: nie przyłączę się do LPR

Jurek: nie przyłączę się do LPR

Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział, że buduje własne ugrupowanie polityczne i wykluczył możliwość przyłączenia się do Ligi Polskich Rodzin. Szef nowego ugrupowania uważa, że wcześniejsze wybory są niepotrzebne.

Jurek: nie przyłączę się do LPR
Źródło zdjęć: © PAP

"Wcześniejsze wybory są niepotrzebne"

Marszałek Sejmu i twórca Prawicy Rzeczypospolitej uważa, że wcześniejsze wybory są niepotrzebne. To absurdalny projekt, jeżeli liderzy większości parlamentarnej mówią o potrzebie wcześniejszych wyborów - powiedział Jurek w Sejmie.

Marek Jurek powiedział, że obecnie życzenie wcześniejszych wyborów zgłosili liderzy opozycji - wymienił szefa SLD Wojciecha Olejniczaka i sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetynę. Dążenie do wyborów w tej chwili, to byłaby odpowiedź na życzenia opozycji - stwierdził.

Pytany o ewentualne połączenie z LPR tworzonej przez niego Prawicy Rzeczypospolitej Jurek powiedział, że odbył rozmowę z wicepremierem Romanem Giertychem, podczas której lider LPR przedstawił mu swoje propozycje polityczne.

Mówiłem mu o tym, że między naszymi ugrupowaniami, między naszymi środowiskami, są poważne różnice polityczne i historyczne - relacjonował Jurek spotkanie z Giertychem. Wśród spraw różniących oba ugrupowania wymienił m.in. rozumienie polskiej polityki zagranicznej.

"Rozmawiam z różnymi politykami"

Jurek zaznaczył jednocześnie, że w ostatnim czasie rozmawiał z różnymi politykami. Uważam, że trzeba rozmawiać z przywódcami PiS, LPR i partii opozycyjnych, jeśli taka jest potrzeba, i ze wszystkimi rozmawiam- dodał.

Giertych nie wykluczył w niedzielę współpracy Ligi z Prawicą Rzeczypospolitej - powstającą partią Marka Jurka. Giertych poinformował, że wystosował już zaproszenie do rozmów na ten temat i czeka na odpowiedź Jurka. "Fakt" poinformował, że obaj politycy spotkali się już w sobotę.

Dziennikarze pytali także Jurka o wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego, w której stwierdził, że współpraca Jurka z Giertychem byłaby właściwym posunięciem. Premier w tej chwili wydaje deklaracje, które są kontynuacją chęci uniknięcia dyskusji na temat kształtu prawicy w Polsce - ocenił marszałek.

Prawda jest taka, że wśród wyborców PiS były setki tysięcy, którzy program IV RP wiążą z prawami rodziny - traktują prawa rodziny jako podstawę tego programu - i ludzi, którzy uważają, że rewolucja moralna to przede wszystkim odbudowa znaczenia przekonań w polityce. Prawica Rzeczypospolitej to partia, która wyraża przekonania tych ludzi - mówił Jurek.

Pytany, czy zatem PiS nie jest partią prawicową, Jurek odpowiedział, że "partia, która nie chce mieć jednoznacznego stanowiska w sprawie na przykład cywilizacji życia, czy która sprawy praw rodziny odkłada na potem, nie jest partią, która może prezentować opinię wyborców o poglądach chrześcijańsko-konserwatywnych". Marszałek Sejmu pytany był również o tworzenie struktur jego nowego ugrupowania. Jurek zapowiedział, że "struktura parlamentarna" Prawicy Rzeczypospolitej stworzona będzie na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu.

Dopytywany czy posłowie, którzy - wraz z nim - w zeszłym tygodniu opuścili klub PiS utworzą w Sejmie nowy klub czy koło parlamentarne, Jurek odpowiedział, że "to zależy od posłów, którzy przystąpią"._ Jest okazja podjęcia pracy, w jakim zespole to państwo zobaczycie_ - dodał.

"Ilu posłów przystąpi - to kwestia otwarta"

Różni posłowie są zainteresowani, jest wielu posłów wahających się. Ilu posłów przystąpi - w tej chwili nie powiem. To jest kwestia otwarta - podkreślił Jurek. Dodał, że jego decyzja o tworzeniu nowej partii i jej struktury parlamentarnej, to "okazja dla posłów, którzy są zainteresowani tworzeniem w Polsce prawicy konserwatywnej".

Jurek zwrócił też uwagę, że na sobotnim spotkaniu osób zainteresowanych nowym ugrupowaniem, obecni byli działacze ze Śląska, z Łodzi, z ziemi lubuskiej, z różnych stron kraju. Jesteśmy gotowi do pracy i będziemy budować strukturę tej partii - mówił Jurek.

"Wracam do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych"

Powtórzył jednocześnie, że po rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu wraca do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zaznaczył jednak, że nie snuje planów, aby być jej przewodniczącym. Jesteśmy dopiero w fazie tworzenia naszej reprezentacji w parlamencie, więc trudno z tych pozycji stawiać postulaty dotyczące stanowisk- argumentował.

13 kwietnia, po tym, gdy Sejm nie wprowadził do konstytucji zapisu o ochronie życia od poczęcia, Jurek zrezygnował z funkcji marszałka. Następnego dnia Jurek, dotychczasowy wiceprezes PiS, zrezygnował z członkostwa w partii; we wtorek wystąpił z klubu parlamentarnego PiS.

W ubiegły czwartek Jurek ogłosił, że założy nowe ugrupowanie chrześcijańsko-konserwatywne. Oświadczył, że jego partia chce wspierać rząd i współpracować z PiS jako "naturalnym partnerem". W ugrupowaniu Jurka znaleźli się także dotychczasowi posłowie PiS: Artur Zawisza, Marian Piłka, Małgorzata Bartyzel i Dariusz Kłeczek. Politycy deklarują, że jeszcze w tym tygodniu zarejestrują swój klub w Sejmie (do czego potrzeba 15 posłów).

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu planowane jest rozpatrzenie wniosku o odwołanie marszałka i powołanie jego następcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)