Trwa ładowanie...
d2ked9d

Juncker: Europa musi zabiegać o dobre relacje z USA

• Przewodniczący Komisji Europejskiej zajął stanowisko ws. wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA
• Zdaniem Jeana-Claude'a Junckera Europa powinna zabiegać o dobre relacje z USA
• Juncker opowiedział się również za stworzeniem armii europejskiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker (PAP/EPA, Fot: Olivier Hoslet)
d2ked9d

Nie powinniśmy regulować stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na nowo tylko dlatego, że nie podoba nam się wynik wyboru dokonanego przez naród - mówił Juncker. - Pozostaniemy partnerami, ponieważ świat potrzebuje ścisłej współpracy między Ameryką a kontynentem europejskim - podkreślił, apelując zarazem, by obaj partnerzy zabiegali o zbliżenie. - Mamy wspólne wartości, musimy je umocnić - mówił szef KE.

Juncker powiedział, że Europa musi realistycznie oceniać swoje siły. - Europa jest najmniejszym kontynentem, a czasami wydaje się nam, że jesteśmy panami świata - zauważył.

Szef KE wezwał do współdziałania w walce z kryzysem migracyjnym. - Tego kryzysu żaden kraj, nawet największy, nie może rozwiązać w pojedynkę - ostrzegł. Juncker powiedział, że bardzo podziwia Angelę Merkel. - Łatwiej jest robić to, czego chcą populiści niż się im sprzeciwić - wyjaśnił. Podkreślił, że woli, by niemiecka kanclerz sprzeciwiała się populistom niż żeby im schlebiała. - To sprawa fundamentalnych wartości - zaznaczył.

d2ked9d

Juncker powiedział, że niezależnie od wyniku wyborów Amerykanie, którym Europa, a szczególnie Berlin, tyle zawdzięcza, nie będą gwarantowali bezpieczeństwa po wsze czasy. - Musimy sami się o to zatroszczyć - podkreślił. Jego zdaniem Europa powinna podjąć nową próbę stworzenia europejskiej unii obronnej, której celem byłoby utworzenie wspólnej armii europejskiej.

Wysocy rangą przedstawiciele UE wygłaszają od 2010 roku w Berlinie 9 listopada "mowę europejską", która przypomina o rocznicy upadku muru berlińskiego w 1989 roku.

d2ked9d

Podziel się opinią

Share
d2ked9d
d2ked9d
Więcej tematów