Jubileusz z rozmachem. 800 tysięcy za koncert na Jasnej Górze
Oprawa sobotnich uroczystości religijnych imponuje rozmachem. Podczas koncertów wystąpi ponad pół tysiąca artystów, inscenizacje urozmaicą efekty pirotechniczne, a koszt organizacji pokryto z publicznych pieniędzy. Wierni będą hucznie obchodzić jubileusz Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Zaczęło się od uchwały, którą Sejm podjął w grudniu. Ustanowiono wtedy rok 2017 rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W uchwale czytamy, że Sejm jest przekonany o "szczególnym znaczeniu kultu maryjnego" w aspekcie "religijnym, społecznym, patriotycznym i kulturowym". Tak doniosłe wydarzenie musi doniośle wyglądać.
Widowisko za 800 tysięcy i rekonstrukcje z armatami
Zwieńczeniem obchodów będzie widowisko, podczas którego wystąpi ponad pół tysiąca artystów. Portal oko.press ustalił, że jego organizacja kosztowała niemal 800 tysięcy złotych. Koszty pokryło, z publicznych pieniędzy, Narodowe Centrum Kultury, instytucja zależna od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na scenie publiczność zobaczy m.in. Adama Struga, Marka Piekarczyka i Krzysztofa Cugowskiego. Wyłączność na transmisję koncertu otrzymała Telewizja Polska.
Widowisko urozmaicą rekonstrukcje. Na jasnogórskich murach organizatorzy zainscenizują przeniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie i Koronację Obrazu Matki Bożej. Aby było bardziej spektakularnie, użyta zostanie pirotechnika. Publiczność zobaczy wystrzały z ważących kilkaset kilogramów armat.
- Inscenizacja ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą - zapowiadają organizatorzy.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła premier Beata Szydło. Poźniej, do czwartej nad ranem, trwać będzie czuwanie modlitewne.
Matka Boska na banknotach, znaczkach i obrazie z selfie
Narodowy Bank Polski, aby uczcić jubileusz, wprowadził do obiegu okolicznościowy banknot. Motywami religijnymi ozdobiony jest z obu stron, a monogram maryjny funkcjonuje nawet jako jedno z zabezpieczeń banknotu. Jego wartość nominalna to 20 złotych, koszt 60 złotych. Powstać może nawet 55 tysięcy kolekcjonerskich banknotów.
Poczta Polska nie pozostaje w tyle i wprowadzi w sobotę okolicznościowy znaczek. Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej zostanie zreprodukowany na 240 tysiącach znaczków po 2,60 zł za sztukę.
Co więcej, dzięki zaangażowaniu internautów, powstała mozaika przedstawiająca Matkę Bożą. Obraz składa się z niemal 14 tysięcy selfie, które nadesłali wierni. Zawisł on na jasnogórskich murach, ma prawie szcześć metrów wysokości i ponad cztery szerokości.
Prezydent w Częstochowie
Jubileuszową mszę, rozpoczynającą się na Jasnej Górze o godzinie 11, uświetni swoją obecnością Andrzej Duda wraz z małżonką. Mszy przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchi, a homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
źródło: jasnagora.pl/oko.press