Jubileusz Janusza Gajosa
Sobotnią premierą spektaklu brytyjskiego
dramatopisarza Nicka Deara pt. "Władza" warszawski Teatr Narodowy
uczcił jubileusz 40-lecia pracy scenicznej aktora tego teatru
Janusza Gajosa. Jubilat zagrał jedną z głównych postaci
przedstawienia - dworskiego urzędnika Fouqueta.
Prapremiera sztuki odbyła się dwa lata temu w londyńskim Royal National Theatre. Tekst został specjalnie dla Gajosa sprowadzony do Teatru Narodowego i przetłumaczony.
Bohaterami "Władzy" są panujący we Francji w latach 1643-1715 Ludwik XIV i jego minister finansów Mikołaj Fouquet. Kiedy król odkrywa, że rzeczywistą władzę w państwie sprawują finansiści, rozpoczyna grę, której celem jest panowanie absolutne.
W sztuce chodzi o jak najszerzej pojętą władzę - o władzę polityczną, władzę pieniądza, ale także o dominację w stosunkach damsko-męskich. Tak naprawdę nigdy nic się nie zmieni. Ludzie zawsze będą skorumpowani i przekupni. W historii nigdy nie było żadnego prawdziwego postępu. Mamy armaty, drukarnie, ale nasze dusze są tak samo czarne jak średniowieczne ścieki - brzmi jedna z kwestii wypowiadanych w sztuce przez Gajosa.
"Władza" miała premierę i będzie wystawiana na małej scenie Teatru Narodowego przy ul. Wierzbowej. W rolę Ludwika XIV wcielił się Piotr Adamczyk. Publiczność zobaczyła w przedstawieniu także m.in. Annę Chodakowską, Annę Gryszkównę i Karolinę Gruszkę.
Janusz Gajos (ur. w 1939 r.) należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze przed ukończeniem łódzkiej szkoły filmowej (1965 r.). W 1964 r. wystąpił w obrazie "Obok prawdy" Janusza Weycherta. Dwa lata później, dzięki roli Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies", stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Polsce.
Był aktorem Teatru im. Jaracza w Łodzi, warszawskich teatrów: Komedia, Polskiego, Kwadratu, Dramatycznego i Powszechnego. W zespole Teatru Narodowego gra od sezonu 2003/2004. W warszawskim teatrze wystąpił m.in. w "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera w reż. Kazimierza Kutza i w "Nartach Ojca Świętego" Jerzego Pilcha w reż. Piotra Cieplaka.