Trwa ładowanie...
niemcy
20-03-2003 15:49

Joschka Fischer mówi o błędzie


Minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer zarzucił Stanom Zjednoczonym, że cel ich polityki irackiej od początku wykraczał poza rozbrojenie. Jego zdaniem istniała pokojowa alternatywa dla decyzji o wojnie.

Joschka Fischer mówi o błędzieŹródło: AFP
d1fcfdj
d1fcfdj
Joschka Fischer (AFP)
Źródło: Joschka Fischer (AFP)

Zbudowanie wojskowej obecności nad granicą z Irakiem było "od początku czymś więcej niż tylko stworzeniem (formy) nacisku na Saddama Husajna" - powiedział Fischer w czwartek w Bundestagu.

"Istniała pokojowa alternatywa dla decyzji o wojnie" - podkreślił Fischer i dodał: "Jestem osobiście i politycznie głęboko przekonany, że mieliśmy szansę doprowadzić do gruntownego rozbrojenia Iraku metodami pokojowymi". Szef niemieckiej dyplomacji zajął stanowisko wobec wojny bezpośrednio po powrocie z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku.

Fischer podkreślił, że praca inspektorów była skuteczna i doprowadziła do zniszczenia 70 zakazanych rakiet. __"Jednoznaczna większość" członków Rady Bezpieczeństwa uznała, podobnie jak Niemcy, rozpoczęcie wojny za błąd, ponieważ nie wyczerpano jeszcze pokojowych środków - zauważył szef niemieckiego MSZ.

d1fcfdj

Fischer powiedział, że kluczowa będzie w przyszłości kwestia, czy nowy porządek świata ma być budowany za pomocą wojen przeciwko dyktatorom dysponującym bronią masowego rażenia, czy też powinniśmy wykorzystywać struktury zbiorowego bezpieczeństwa ONZ. Rząd Niemiec popiera oczywiście to drugie rozwiązania - podkreślił. "Unilateralizm czy multilateralizm - oto dylemat, przed którym stoimy" - powiedział Fischer.

Niemiecki minister spraw zagranicznych opowiedział się za podjęciem "wszelkich środków" w celu niedopuszczenia do katastrofy humanitarnej i zapewnił, że Niemcy wezmą udział w pomocy dla Iraku. Warunkiem jest jednak sprawowanie centralnej roli w działaniach pomocowych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - dodał niemiecki polityk.(reb)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1fcfdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fcfdj
Więcej tematów