Trwa ładowanie...
d2jjlfe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jordańczyk zastrzelił sześć osób i popełnił samobójstwo

Dwaj instruktorzy wojskowi z USA, jeden z RPA oraz trzej Jordańczycy zginęli, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jordańczyk zastrzelił sześć osób i popełnił samobójstwo
(AFP, Fot: KHALIL MAZRAAWI)
d2jjlfe

Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem; został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w sprawie tej przeprowadzone zostanie szczegółowe dochodzenie. Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby poinformował, że Waszyngton "jest w stałym kontakcie z władzami Jordanii, które zaoferowały pełne wsparcie" w ramach śledztwa.

Jak twierdzi źródło, na które powołuje się agencja AFP, mężczyzna "nie miał żadnego związku z organizacjami terrorystycznymi".

d2jjlfe

Ambasada USA w stolicy Jordanu, Ammanie, poinformowała, że jest za wcześnie na to, by spekulować na temat przyczyn tej strzelaniny, zapewniła jednak w pisemnym oświadczeniu, że współpracuje blisko z jordańskimi władzami w ramach "pełnego i wyczerpującego śledztwa". Podała też, że wśród rannych jest dwóch Amerykanów.

Przedstawiciel Waszyngtonu wyjaśnił, że zabici Amerykanie nie byli zatrudnieni w amerykańskiej administracji, lecz przebywali w Jordanii jako pracownicy kontraktowi.

Do zdarzenia doszło w finansowanym przez Amerykanów centrum szkolenia irackich i palestyńskich sił bezpieczeństwa w Muaqar na wschodnich przedmieściach Ammanu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że tragedia wydarzyła się w 10. rocznicę samobójczych ataków irackiego odłamu Al-Kaidy na trzy luksusowe hotele w Ammanie. Był to najtragiczniejszy zamach w historii Jordanii; zginęło w nim 57 osób, a około stu zostało rannych.

d2jjlfe

Jordania jest oddanym sojusznikiem USA i uczestniczy w działaniach międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Iraku i Syrii, z którymi graniczy.

W Jordanii przebywa kilkuset amerykańskich instruktorów wojskowych w ramach programu poprawienia obronności kraju; stacjonują tam myśliwce F-16, które wykorzystują jordańskie bazy do ataków z powietrza na pozycje IS w Syrii.

Jednak rola Ammanu w walce z IS wzmaga niepokoje jordańskiego społeczeństwa w związku z brakiem stabilizacji na granicach i obawami, że zaangażowanie w kampanię przeciwko IS może doprowadzić do ataków islamistów w samej Jordanii.

Król Abdullah II uważa dżihadystów z IS za główne zagrożenie dla swego kraju.

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów