Trwa ładowanie...
dj2wnom

Jordańczyk zastrzelił sześć osób i popełnił samobójstwo

Dwaj instruktorzy wojskowi z USA, jeden z RPA oraz trzej Jordańczycy zginęli, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie.
Share
Jordańczyk zastrzelił sześć osób i popełnił samobójstwo
Źródło: AFP, Fot: KHALIL MAZRAAWI
dj2wnom

Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem; został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w sprawie tej przeprowadzone zostanie szczegółowe dochodzenie. Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby poinformował, że Waszyngton "jest w stałym kontakcie z władzami Jordanii, które zaoferowały pełne wsparcie" w ramach śledztwa.

Jak twierdzi źródło, na które powołuje się agencja AFP, mężczyzna "nie miał żadnego związku z organizacjami terrorystycznymi".

dj2wnom

Ambasada USA w stolicy Jordanu, Ammanie, poinformowała, że jest za wcześnie na to, by spekulować na temat przyczyn tej strzelaniny, zapewniła jednak w pisemnym oświadczeniu, że współpracuje blisko z jordańskimi władzami w ramach "pełnego i wyczerpującego śledztwa". Podała też, że wśród rannych jest dwóch Amerykanów.

Przedstawiciel Waszyngtonu wyjaśnił, że zabici Amerykanie nie byli zatrudnieni w amerykańskiej administracji, lecz przebywali w Jordanii jako pracownicy kontraktowi.

Do zdarzenia doszło w finansowanym przez Amerykanów centrum szkolenia irackich i palestyńskich sił bezpieczeństwa w Muaqar na wschodnich przedmieściach Ammanu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że tragedia wydarzyła się w 10. rocznicę samobójczych ataków irackiego odłamu Al-Kaidy na trzy luksusowe hotele w Ammanie. Był to najtragiczniejszy zamach w historii Jordanii; zginęło w nim 57 osób, a około stu zostało rannych.

dj2wnom

Jordania jest oddanym sojusznikiem USA i uczestniczy w działaniach międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Iraku i Syrii, z którymi graniczy.

W Jordanii przebywa kilkuset amerykańskich instruktorów wojskowych w ramach programu poprawienia obronności kraju; stacjonują tam myśliwce F-16, które wykorzystują jordańskie bazy do ataków z powietrza na pozycje IS w Syrii.

Jednak rola Ammanu w walce z IS wzmaga niepokoje jordańskiego społeczeństwa w związku z brakiem stabilizacji na granicach i obawami, że zaangażowanie w kampanię przeciwko IS może doprowadzić do ataków islamistów w samej Jordanii.

Król Abdullah II uważa dżihadystów z IS za główne zagrożenie dla swego kraju.

dj2wnom

Podziel się opinią

Share
dj2wnom
dj2wnom
Więcej tematów