Trwa ładowanie...

Szokujące kulisy. Johnson wyjawia reakcje w UE na zaatakowanie Ukrainy

- Oddaję cześć temu, jak zachowała się UE po agresji Rosji na Ukrainę. Są zjednoczeni. Sankcje są stanowcze - stwierdził w wywiadzie dla CNN Portugal Boris Johnson. Ujawnił jednak, że tuż przed inwazją postawa wielu państw wobec Rosji była zupełnie inna. Oskarżył m.in. niemiecki rząd o to, że chciał, by w razie konfliktu Ukraina szybko się poddała.

Johnson oskarża Berlin, Paryż i Rzym. To się im nie spodoba Johnson oskarża Berlin, Paryż i Rzym. To się im nie spodoba Źródło: PAP
d2h9y07
d2h9y07

Były brytyjski premier Boris Johnson stwierdził w wywiadzie dla CNN Portugal, że postawy państw zachodnich znacznie różniły się przed rozpoczęciem przez Moskwę inwazji na Ukrainę 24 lutego. Wymienił trzy czołowe kraje UE. Jego opinie prawdopodobnie nie będą mile widziane w stolicach tych krajów - zaznaczyła CNN.

Były premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że choć państwa UE po rosyjskiej agresji zjednoczyły się z Ukrainą i obecnie udzielają jej dużego wsparcia, to taka postawa nie była powszechna tuż przed inwazją, nawet gdy wiadomo było, że wojska rosyjskie gromadzą się przy ukraińskich granicach.

- Niemcy uważali, że jeśli agresja ma nastąpić (...), to lepiej, żeby wszystko szybko się skończyło, a Ukraina się poddała - stwierdził Johnson, przytaczając "rozsądne powody ekonomiczne" takiego podejścia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz też: Dymisja Borisa Johnsona. To może wpłynąć na pomoc Ukrainie

- Nie mogłem tego poprzeć. Uważałem, że to katastrofalny sposób patrzenia na sprawy. Ale mogę zrozumieć, dlaczego myśleli i czuli tak, jak myśleli - dodał Johnson.

d2h9y07

Francuski prezydent Emmanuel Macron starał się odwieść Putina od inwazji na Ukrainę, odwiedzając go na Kremlu zaledwie kilka tygodni przed jej rozpoczęciem. W marcu szef francuskiego wywiadu wojskowego, generał Eric Vidaud, został zdymisjonowany m.in. z powodu tego, że nie przewidział rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przypomniała CNN.

"Wszystko zmieniło się po inwazji"

Johnson skrytykował również początkową reakcję Włoch na zagrożenie inwazją. Ówczesny premier Mario Draghi "na pewnym etapie po prostu powiedział, że nie będzie w stanie poprzeć naszego stanowiska" z uwagi na uzależnienie Włoch od rosyjskich węglowodorów.

Johnson powiedział, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji nastawienie w całej Europie szybko się zmieniło. Podkreślił, że kluczową kwestią jest to, że z Putinem nie można negocjować.

d2h9y07

- Oddaję cześć temu, jak zachowała się UE. Są zjednoczeni. Sankcje są stanowcze - powiedział Johnson.

Podczas swojego urzędowania Johnson często piętnował inwazję Rosji i nawiązał bliskie stosunki z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - wskazała CNN. Johnson oceniał także, że Zełenski jest "absolutnie wybitnym" przywódcą.

- To bardzo odważny człowiek. Myślę, że historia tego konfliktu byłaby zupełnie inna, gdyby go tam nie było - zaznaczył były szef brytyjskiego rządu.

Dodał, że członkostwo w UE byłoby dobrym posunięciem dla Ukrainy. Pomogłoby w przeprowadzeniu reform politycznych i gospodarczych.

d2h9y07

Kanał CNN Portugal nadał wywiad z Johnsonem w poniedziałek. Na stronie stacji rozmowa ukazała się w środę.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h9y07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2h9y07
Więcej tematów