John McCain zwrócił się do Andrzeja Dudy z zagadkowymi słowami

Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański - powiedział amerykański senator John McCain zwracając się podczas konferencji w Monachium do prezydenta Andrzeja Dudy. Odpowiedział w ten sposób na płomienne przemówienie polskiego prezydenta, w którym Andrzej Duda mówił: "ciężko pracujemy nad jednością naszego regionu, by był częścią zjednoczonego, zachodniego świata".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda oraz senator USA John McCain
Prezydent Andrzej Duda oraz senator USA John McCain (PAP, Fot: Radek Pietruszka)

Amerykański senator John McCain powiedział w Monachium, że nadszedł czas "testowania USA". - Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina - to jest czas, by pokazać solidarność - mówił. - Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański - powiedział zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator pytany o prezydenta USA Donalda Trumpa zaznaczył, że sam nie mógłby wybrać lepszej drużyny, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Podkreślał także, aby patrzeć, co amerykański prezydent rzeczywiście robi, a nie na to, co mówi.

Senator z USA brał udział w panelu dyskusyjnym podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wcześniej podczas tej konferencji wystąpił prezydent Andrzej Duda. - Podział Zachodu nigdy nie powodował nic dobrego dla Europy Środkowo-Wschodniej - mówił polski prezydent. Dlatego tak ciężko pracujemy nad tym, by nasz region był częścią zjednoczonego, zachodniego świata - dodał.

- To, czego doświadczymy w najbliższych latach czy nawet miesiącach, zależy w całości od naszych działań - podkreślał Andrej Duda. Przekonywał, że jedność jest jednym z podstawowych warunków tego, by przyszłość Zachodu postrzegać jako powrót, a nie upadek.

- Historia dowodzi, że zachodni świat zawsze był silny i stabilny, kiedy był zjednoczony. Zjednoczenie to podstawa naszej siły i bezpieczeństwa. Jeśli Zachód ma powrócić, to może powrócić tylko zjednoczony. Jeśli Zachód ma upaść, upadnie podzielony - mówił Duda.

- Jako prezydent Polski zdaję sobie sprawę, że podział Zachodu nigdy nie powodował nic dobrego dla Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego tak ciężko pracujemy nad jednością naszego regionu, by był częścią zjednoczonego, zachodniego świata - zaznaczył.

Według niego ostatnie oznaki jedności to wyniki szczytu NATO w Warszawie. Jak podkreślił prezydent, postanowienia tego szczytu dotyczące zdolności obronnych Sojuszu muszą być w pełni wdrożone. - Tylko gdy jesteśmy silni, jesteśmy w stanie prowadzić dialog. Podstawą naszej siły jest więź transatlantycka. Nie możemy jej podważać. Naszym zadaniem jest angażowanie się we współpracę z nową administracją USA tak, byśmy zachowali wspólne interesy wspólnoty transatlantyckiej - przekonywał.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.