Trwa ładowanie...
d1h87y8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

John Kerry: istnieją dowody, że syryjski reżim ponownie użył broni chemicznej

Syryjski reżim złamał swoje obietnice i międzynarodowe porozumienie ws. likwidacji arsenału chemicznego i użył w 2014 roku broni chemicznej na bazie chloru - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John Kerry
John Kerry (PAP/EPA, Fot: Jim Lo Scalzo)
d1h87y8

- Istnieją dowody na użycie chloru przez siły prezydenta Baszara el-Asada - powiedział Kerry przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Sekretarz stanu już wcześniej ostrzegał, że istnieją podejrzenia dotyczące ponownego użycia broni chemicznej w Syrii, ale jak dotąd nie wspominał o istnieniu dowodów.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że "pewne fakty są przedmiotem śledztwa i mogą wskazywać na pogwałcenie międzynarodowej konwencji o broni chemicznej".

d1h87y8

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała 10 września, że chlor był w Syrii "często i systematycznie" wykorzystywany jako broń chemiczna. OPCW powierzono pod koniec kwietnia dochodzenie w tej sprawie, gdy Francja i USA ponownie oskarżyły reżim Asada o stosowaniu gazów bojowych.

W czwartek przedstawiciel władz Izraela oświadczył, że syryjskie siły wierne Asadowi są nadal w posiadaniu gotowej do wykorzystania broni chemicznej.

Wcześniej w tym tygodniu agencja Reutera została poinformowana przez źródła dyplomatyczne, że władze Syrii ujawniły istnienie ośrodka badawczego i fabryki materiałów chemicznych, które wcześniej nie były znane.

W październiku 2013 roku na skutek międzynarodowych nacisków po ataku chemicznym w pobliżu Damaszku, w którym zginęło ponad tysiąc osób, Syria zgodziła się na zniszczenie swej broni chemicznej.

19 sierpnia br. prezydent USA Barack Obama oświadczył, że na pokładzie statku "Cape Ray" zneutralizowano 600 ton dostarczonych przez Syrię składników broni chemicznej. Dokonano tego przy udziale ekspertów z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

d1h87y8

Podziel się opinią

Share

d1h87y8

d1h87y8
Więcej tematów