Trwa ładowanie...

Tabletki z jodkiem potasu rozwożone po Polsce. Będą w szkołach

Jodek potasu, który blokuje w organizmie wchłanianie radioaktywnego jodu-131, może być dystrybuowany w szkołach - wynika z informacji przekazywanych przez dyrektorów placówek z całej Polski. Już wcześniej minister Michał Dworczyk mówił, że przygotowanie tabletek to standardowa procedura.

Tabletki z jodem sodu mogą być rozdawane m.in. w szkołachTabletki z jodem sodu mogą być rozdawane m.in. w szkołachŹródło: Agencja Gazeta, fot: Fot. Przemysław Jendroska / Agencja Wyborcza.pl
d4klb21
d4klb21

Dyrektorzy szkół dowiedzieli się, że mogą uczestniczyć w rozdawaniu środka chroniącego przed efektami promieniowania - przekazuje "Rzeczpospolita", powołując się na informacje z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. To organizacja, która zrzesza dyrektorów szkół z całego kraju.

Tabletki z jodkiem potasu w szkołach. Oto procedura

Szef biura OSKKO Marek Pleśniar powiedział gazecie, że dyrektorzy biorą udział w spotkania z samorządowcami. Są na nich zobowiązywani przez gminy do dystrybucji tabletek w przypadku ewentualnego zagrożenia.

- Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama - zaznaczył Pleśniar.

d4klb21

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polski weteran z Iraku: Rosjan nie stać na mobilizację powszechną

Jodek potasu w szkołach. Samorządy koordynują

Rozmowy z dyrektorami szkół potwierdził "Rz" Jakub Leduchowski, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy. - Powyższe jest realizowane przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że o rozpoczęciu akcji dystrybucji tabletek zdecyduje rozporządzenie wojewody mazowieckiego, a od "informacji z administracji rządowej ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne".

d4klb21

Tabletki z jodkiem potasu rozwożone po Polsce. Dworczyk wyjaśnia

Dystrybucja jodku potasu związana jest z walkami w okolicach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ostrzeliwanej przez Rosjan.

- To standardowa procedura. Eksperci dzisiaj nie wskazują na jakiś zasadniczy wzrost zagrożenia radiacyjnego - mówił wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że "polski rząd, jako rząd odpowiedzialny, woli być przygotowany na każdy, nawet czarny scenariusz".

d4klb21

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do "bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4klb21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4klb21
Więcej tematów