Jodek potasu. W jakim celu się go stosuje? MSWiA wydał komunikat

Informacja o przekazaniu do jednostek Straży Pożarnej tabletek zawierających jodek potasu - substancję kojarzoną z zagrożeniem radiacyjnym sprawiła, że wiele osób zaczęło poszukiwać informacji na ich temat. Jak uspokaja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazanie ich odpowiednim organom to standardowa procedura.

Jodek potasu. Kiedy należy go stosować?
Jodek potasu. Kiedy należy go stosować?
Źródło zdjęć: © PAP | digifoodstock.com

30.09.2022 08:17

Jodek Potasu to substancja szeroko stosowana w syntezach organicznych, analizie chemicznej i spektroskopii. Związek chemiczny jest także składnikiem płynu Lugola, który był podawany ludności po wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej.

Jodek potasu a płyn Lugola

Jod i jodek potasu to substancje szeroko stosowane w wielu dziedzinach. Można je znaleźć w jodynie - służącej do odkażania ran czy w różnego rodzaju maściach. Oprócz zastosowania medycznego i pozamedycznego, jodek potasu stanowi jeden ze składników płynu Lugola. To środek podawany w 1986 roku po katastrofie czarnobylskiej. Nadwyżki jodu, przyjęte w tym czasie miały uchronić przyswajanie radioaktywnych izotopów w hormony tarczycowe. Późniejsze badania wskazały, że podanie płynu Lugola w tym czasie nie było konieczne.

Jak przestrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji "profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tabletki jodek potasu. Po są stosowane?

Jodek potasu w bezpiecznych dawkach może być suplementowany, zwłaszcza na terenach, w których występuje niedobór jodu. W Polsce substancja ta w niewielkich ilościach jest dodawana do soli kuchennej.

Jod to pierwiastek, biorący udział w regulacji pracy tarczycy, a więc i układu hormonalnego. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń układu nerwowego - zwłaszcza u dzieci, a także powodować problemy z metabolizmem i pracą mięśni.

Co ważne, jod i jodek potasu przyjmowane bez opieki lekarza "na własną rękę" mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne. Należą do nich:

  • obrzęk ślinianek
  • katar
  • wymioty
  • nudności
  • problemy związane z układem pokarmowym
  • alergie skórne, w tym wysypka i świąd.

Płyn Lugola. Jodek potasu w płynie

Płyn Lugola jest roztworem wodnym jodu, który można dostać niemal we wszystkich aptekach. Ma zastosowanie zewnętrzne a rozpuszczony w odpowiednich proporcjach - także wewnętrzne. Płyn Lugola jest przeznaczony do odkażania nieuszkodzonej skóry, otarć naskórka i drobnych, płytkich ran. Rozpuszczony w wodzie (według proporcji zaleconych przez lekarza) może być stosowany do płukania gardła, np. podczas infekcji.

Płyn Lugola może być także stosowany jako środek hamujący przyswajanie przez hormony tarczycy izotopów radioaktywnych, jednak wyłącznie na wyraźne wskazanie służb lub lekarzy. Roztworu nie należy stosować wewnętrznie bez konsultacji ze specjalistą.

Jodek potasu - standardowa procedura

Jak wyjaśnia MSWiA, przekazanie jednostkom tabletek zawierających jodek potasu to standardowa procedura "przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego". Jednocześnie uspokojono, że obecnie taka sytuacja nie występuje.

Niepokojących wskazań aparatury nie odnotowała także Państwowa Agencja Atomistyki - organ, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną w Polsce. Podczas wątpliwości warto na bieżąco sprawdzać informacje podawane przez instytucję.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)