PolskaJoanna Bator: wstydzę się, że jestem Polką

Joanna Bator: wstydzę się, że jestem Polką

- Ja się wstydzę, że jestem Polką - tak wydarzenia z "Marszu Niepodległości" komentuje pisarka Joanna Bator, laureatka nagrody Nike za książkę "Ciemno prawie noc".

Joanna Bator: wstydzę się, że jestem Polką
Źródło zdjęć: © newspix.pl | Marcin Kaliński

Pisarka i dziennikarka "Gazety Wyborczej" przypomniała w Radiu dla Ciebie, że dwa lata temu wróciła do Polski i dlatego szczególnie bolą ją sytuacje, jakie miały miejsce w poniedziałek. Jak mówiła, "to jest straszny kraj w którym do władzy dochodzą osoby, które są psychotycznymi szkodnikami napełnionymi nienawiścią i resentymentem".

Podczas zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie przez środowiska narodowe "Marszu Niepodległości" doszło do burd m.in. w pobliżu budynku ambasady rosyjskiej; spłonęła budka wykorzystywana przez policjantów ochraniających placówkę. Na teren ambasady rzucono petardy i race. Rosja przekazała Polsce stanowczy protest z powodu tych zajść. Zażądała też od polskich władz oficjalnych przeprosin i naprawienia szkód materialnych.

Jak dotąd zatrzymano 74 osoby w związku z napaścią na funkcjonariuszy, chuligaństwem i niszczeniem mienia. Wśród zatrzymanych jest pięć, które mogły mieć związek z podpaleniem kabiny wartowniczej przy rosyjskiej ambasadzie, oraz jedna podejrzewana o podpalenie tęczy na pl. Zbawiciela.

Atak na polską ambasadę w Moskwie

W środę rano aktywiści Innej Rosji wrzucili race i świece dymne na teren polskiej ambasady. Rozpostarli też transparent z napisem "Rosja od Warszawy do Port Artur". Interweniowała policja; zatrzymała trzech uczestników manifestacji. Jeden z jej uczestników Konstantin Makarow powiedział dziennikarzom, że była to symetryczna odpowiedź na poniedziałkowe burdy przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Akcję radykalnej Innej Rosji przed ambasadą RP w Moskwie potępił wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Leonid Kałasznikow. Oświadczył, że zasługuje ona tylko na negatywne oceny.

Wyroki za burdy

Pierwsze wyroki w związku z zajściami 11 listopada zapadły we wtorek. Skazane zostały dwie osoby - jedną ukarano grzywną, drugą - ograniczeniem wolności. Pierwszej zarzucono naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz jego znieważenie; drugiej postawiono zarzut znieważenia funkcjonariusza.

W środę sąd wydał siedem wyroków wobec sprawców poniedziałkowych burd. Najsurowsze kary - trzy miesiące więzienia - sąd wymierzył dwóm mężczyznom: 28-latkowi z Płocka oraz 19-latkowi z Mińska Mazowieckiego. Kolejną osobę sąd skazał na pół roku prac społecznych i 500 złotych nawiązki.

28-letni Mariusz Z. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze: 2 tys. zł grzywny oraz pół roku prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Sąd jednak nie przychylił się do tego wniosku i wymierzył oskarżonemu karę trzech miesięcy więzienia bez zawieszenia. Mężczyzna ma także zapłacić 1000 zł nawiązki na rzecz policjanta, w stosunku do którego używał obelżywych słów i obraźliwych gestów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)