Oskarżenia wobec USA. Jinping i Putin podpisali oświadczenie
Xi Jinping i Władimir Putin podpisali oświadczenie "o pogłębieniu strategicznego partnerstwa między ich krajami". W dokumencie tym obie strony zarzuciły Stanom Zjednoczonym próby naruszania równowagi w sferze bezpieczeństwa na świecie.
W oświadczeniu odniesiono się do stanowisk Chin i Rosji w wielu sferach, np. gospodarki, obrony, Ukrainy, Tajwanu i kosmosu.
"Strony ponownie wyrażają poważne zaniepokojenie próbami naruszenia przez Stany Zjednoczone równowagi w sferze bezpieczeństwa" – napisano w dokumencie. Obie strony zwróciły również uwagę na obecność amerykańskich rakiet w różnych miejscach na świecie, które stanowią zagrożenie dla Rosji i Chin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W oświadczeniu znalazła się również zapowiedź, że Rosja i Chiny zamierzają pogłębić współpracę w sferze wojskowej, a także poszerzyć skalę wspólnych ćwiczeń wojskowych.
Wyrażono tam przekonanie, że rozwijanie dwustronnej współpracy w sferze obronnej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym.
Rosja coraz bardziej zależna od Chin
W 2022 roku, tuż przed rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie, Moskwa i Pekin zadeklarowały chęć do współpracy "bez granic". Od tego czasu, Rosja stała się coraz bardziej zależna od Chin, szczególnie po odcięciu od międzynarodowego systemu handlu z powodu nałożonych sankcji.
Xi Jinping wyraził nadzieję, że pokój i stabilność powrócą do Europy w najbliższym czasie, a Chiny odegrają w tym procesie konstruktywną rolę.
W przeddzień swojej wizyty w Chinach Władimir Putin udzielił wywiadu dla chińskich mediów. W trakcie rozmowy rosyjski dyktator zaznaczył, że Kreml jest otwarty na dialog na temat konfliktu na Ukrainie. Podkreślił jednak, że wszelkie negocjacje muszą uwzględniać interesy wszystkich zaangażowanych krajów, w tym również Rosji.
Putin pozytywnie odniósł się do chińskiego planu pokojowego dla Ukrainy, który pozwoliłby Moskwie zachować zdobycze terytorialne. Plan ten jednak został odrzucony przez Kijów i stolice państw Zachodu.
W miarę przeciągania się konfliktu na Ukrainie Rosja zacieśniała swoje więzi z Chinami. Zwiększyła eksport surowców energetycznych do Chin, a także zaczęła importować zaawansowane technologicznie części dla przemysłu zbrojeniowego od chińskich firm. W ostatnich latach Rosja i Chiny przeprowadziły również serię wspólnych manewrów wojskowych.
Władimir Putin będzie przebywał w Chinach do piątku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co znaczą zmiany w Rosji? "Kadencja wojny i rząd wojny"