Putin żąda gwarancji. Tylko wtedy usiądzie do rozmów
Kraje zachodnie porzuciły "równy" dialog z Moskwą na temat Ukrainy i postawiły sobie za cel "osłabienie" i "rozczłonkowanie" Rosji - powiedział Władimir Putin w wywiadzie dla chińskiej agencji Xinhua. Dodał, że Rosja usiądzie do stołu negocjacyjnego pod warunkiem, że dostanie "wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa".
Rosyjski dyktator Władimir Putin uważa że - zgodnie z utrzymywaną od kilku lat propagandą - zachodnie elity nieustannie próbują "ukarać Rosję, izolować ją i osłabiać" oraz "dostarczać władzom Kijowa pieniądze i broń".
16 tysięcy sankcji na Rosję
- Na nasz kraj nałożono prawie 16 tysięcy jednostronnych, bezprawnych sankcji. Grożą rozczłonkowaniem naszego kraju. Próbują nielegalnie przywłaszczyć sobie nasze zagraniczne aktywa - mówił Putin w wywiadzie dla chińskiej agencji Xinhua.
Jednocześnie, jego zdaniem, to właśnie polityka Zachodu doprowadziła do "globalnych przewrotów", których jednym z przejawów była wojna w Ukrainie. Putin zapewnił, że Rosja pragnie "kompleksowego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania" konfliktu zbrojnego środkami pokojowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci o serii pożarów. "Podpalimy śmietnisko, pójdzie na Ruskich"
Putin domaga się "gwarancji bezpieczeństwa"
- I jesteśmy otwarci na dialog w sprawie Ukrainy, ale muszą to być negocjacje, które uwzględniają interesy wszystkich krajów zaangażowanych w ten konflikt, w tym nasze interesy - podkreślił dyktator. Zażądał, aby w negocjacjach poruszono temat "globalnej stabilności", a także "gwarancji bezpieczeństwa zarówno dla strony przeciwnej, jak i dla Rosji".
Putin podkreślił, że gwarancje muszą być "wiarygodne". Jego zdaniem to jest główny problem, gdyż Zachód "preferuje porządek świata, który nie jest oparty na prawie międzynarodowym", ale na porządku zbudowanym na zasadach, które "zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji politycznej i interesów tych, którzy je wymyślili".
Jednocześnie Putin poparł chiński plan pokojowego rozwiązania kryzysu, który został przedstawiony w pierwszą rocznicę wybuchu wojny i zawiera 12 punktów. - Pozytywnie oceniamy podejście Chin do rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Pekin bardzo dobrze rozumie swoje pierwotne przyczyny i globalne znaczenie geopolityczne - zauważył prezydent.
Putin popiera plan pokojowy Chin
Co więcej, Putin nazwał dodatkowe zasady, które chiński prezydent Xi Jinping wyraził podczas kwietniowych negocjacji z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem, "realistycznymi i konstruktywnymi krokami". - Oni - jak zauważył Putin - rozwijają ideę konieczności przezwyciężenia mentalności zimnej wojny.
Putin przygotowuje się do wizyty w Chinach. Ma się tam pojawić w dniach od 16 do 17 maja. Wizyta będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną od początku piątej kadencji prezydenckiej. Kreml wyjaśnił, że Putin i Xi omówią kwestie partnerstwa, bieżące problemy międzynarodowe i regionalne, a także określą kierunki "dalszego rozwoju praktycznej współpracy rosyjsko-chińskiej". Efektem negocjacji powinno być podpisanie wspólnego oświadczenia i szeregu dokumentów dwustronnych.