Jesteśmy w Szymanach, gdzie Terytorialsi odbijają lotnisko z rąk wroga. Relacja naszego reportera
Desant spadochroniarzy, atak na pozycje przeciwnika i utrzymanie zdobytego lotniska. Taki scenariusz mają środowe ćwiczenia w porcie lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, w których udział po raz pierwszy w historii wezmą Wojska Obrony Terytorialnej. Na miejscu jest nasz reporter Jarosław Kociszewski.
Operacja powietrzno-desantowa w środę odbywa się w ramach ćwiczeń Dragon -17. Po raz pierwszy swoją gotowość bojową i sprawność prezentują dzisiaj żołnierze WOT. Ich zadaniem jest odbicie lotniska w Szymanch z rąk fikcyjnego wroga i przygotowanie terenu pod desant amerykańskich i polskich spadochroniarzy. Ta część ćwiczeń potrwa ok. 2 godzin. Zobaczcie sami, jak radzą sobie w boju żołnierze najnowszej polskiej formacji wojskowej.
Scenariusz ćwiczeń zakłada, że żołnierze, którzy wylądują w pobliżu płyty lotniska, utworzą przyczółek i przyjmą tak zwany rzut lądujący. Będzie to samolot przewożący terenowe samochody wojskowe wielozadaniowe. Po tym spadochroniarze zlokalizują przeciwnika na lotnisku i zaatakują jego stanowiska ogniowe a po zajęciu całego lotniska dołączą do głównych sił- wynika ze scenariusza ćwiczeń.
Największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP
W manewrach Dragon-17 bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.
Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jaki jest cel manewrów?
Głównym ćwiczącym jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, zaś głównym miejscem ćwiczenia poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie prowadzone są działania obronno-opóźniające. Ćwiczy się przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużą odległość, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.
Z kolei na poligonach morskich prowadzone jest ćwiczenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych, ze strzelaniem rakietowym włącznie. Wszystkie działania wspiera lotnictwo, wypełniające zadania transportowe, rozpoznawcze i wsparcia bezpośredniego działań.