Trwa ładowanie...

Jesteś rozwiedziony i żyjesz w związku? Nowe stanowisko Watykanu

Stolica Apostolska wydała oficjalne oświadczenie na temat możliwości udzielania sakramentu komunii osobom, które po rozwodzie zdecydowały się na nowe związki i nie praktykują abstynencji seksualnej. Może być to szczególnie ważne przed świętami.

Jasny głos KościołaJasny głos KościołaŹródło: Agencja FORUM, fot: Wojciech Grabowski
d3vwmhl
d3vwmhl

"Zgodność z autentycznym nauczaniem Kościoła pozwala na dopuszczenie do sakramentu komunii osób, które po rozwodzie zawarły nowe związki i nie powstrzymują się od kontaktów seksualnych" - czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie to jest odpowiedzią na pytania, które zadał emerytowany arcybiskup Pragi, kardynał Dominik Duka, reprezentujący Konferencję Episkopatu Czech. Oficjalne stanowisko Kościoła na ten temat zostało opublikowane na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kardynał Victor Manuel Fernandez z Argentyny, w swojej odpowiedzi odwołał się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka "Amoris laetitia", która została wydana siedem lat temu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Polacy najlepsi w Europie

Kardynał Fernandez podkreślił, że ten dokument otwiera możliwość udzielania sakramentów Pojednania i Eucharystii w sytuacjach, gdy "istnieją ograniczenia, które umniejszają odpowiedzialność i winę" osoby rozwiedzionej, która jest w nowym związku.

d3vwmhl

Na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary można znaleźć informacje, że proces towarzyszenia osobom rozwiedzionym, które są w nowych związkach, "nie musi koniecznie kończyć się udzieleniem sakramentów, ale może prowadzić do innych form integracji z życiem Kościoła". W tym kontekście wymieniono takie formy integracji jak większa obecność w życiu wspólnoty kościelnej, udział w grupach modlitewnych czy refleksyjnych oraz w różnych innych działaniach kościelnych.

Głos z Watykanu

Watykan zaznaczył, że jest to zaproszenie do podążania drogą Jezusa, drogą "miłosierdzia i integracji".

Papież Franciszek, cytowany przez Dykasterię, przypomniał, że jego adhortacja "Amoris laetitia" opiera się na nauczaniu poprzednich papieży. Papieże ci "uznawali możliwość przystąpienia rozwiedzionych w nowych związkach do Eucharystii", pod warunkiem że "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom", jak proponował św. Jan Paweł II.

Zostało również zaznaczone, że Benedykt XVI mówił o "zobowiązaniu do życia w relacji jako przyjaciele".

d3vwmhl

Dykasteria Nauki Wiary wyjaśniła, że papież Franciszek podtrzymuje "propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych w ponownych związkach, ale przyznaje, że mogą wystąpić trudności w jej praktykowaniu. Dlatego też pozwala, by w pewnych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, udzielić sakramentu Pojednania także wtedy, gdy nie udaje się dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

Dodatkowo, wyjaśniono, że adhortacja "Amoris laetitia" jest zwyczajnym dokumentem papieskiego nauczania, do którego wszyscy są wezwani do podejścia z otwartością umysłu i woli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vwmhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vwmhl
Więcej tematów