Trwa ładowanie...
d496s5s

Jesteś bogaty? Gmina podniesie ci czynsz za mieszkanie

Szykują się ważne zmiany dla mieszkańców lokali komunalnych. Majętni zapłacą więcej, zmieni się sytuacja pozbawianych mieszkań ciężarnych i bezrobotnych, skończy się eksmisja do noclegowni i schronisk. Niektórych jednak nowe prawo ominie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Polsce w kolejce do mieszkania socjalnego czeka 164 tys. rodzin
W Polsce w kolejce do mieszkania socjalnego czeka 164 tys. rodzin (123RF.COM)
d496s5s

Najem mieszkań komunalnych będzie zreformowany - w czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu w tej sprawie. Jak donosi piątkowa "Rzeczpospolita", zgodnie z proponowanymi zmianami gminy będą mogły podnieść czynsz najemcom mieszkań komunalnych, jeśli ich dochody przekroczą ustalone (przez gminy) progi dochodowe. W przypadku bardzo dużych podwyżek (ponad połowę dotychczasowego czynszu) spłata będzie rozłożona na raty.

O nowych pomysłach rządy pisaliśmy niedawno w WP Finanse.

d496s5s

Jednak, jak zauważa "Rz", nie wszyscy najemcy mieszkań komunalnych powinni się obawiać. Gminy będą mogły podnieść czynsz tylko tym lokatorom, którzy podpiszą umowę najmu już po wejściu w życie nowych przepisów. A to oznacza, że zamożni najemcy, którzy już dziś mieszkają w lokalach komunalnych, mogą spać spokojnie. Pierwotnie rząd chciał, by nowe przepisy dotyczyły także ich.

Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, stwierdził w rozmowie z dziennikiem, że w lokalach komunalnych mieszka dziś wiele zamożnych osób, które mogłyby bez problemu kupić mieszkanie u dewelopera i zwolnić lokal dla rodziny o niskich dochodach. - Z drugiej strony rozumiem, że własny dach nad głową jest bardzo ważny i zmiany trzeba wprowadzać bardzo ostrożnie, by nikogo nie skrzywdzić - mówi gazecie Lewandowski.

d496s5s

Kolejna zmiana dotyczy ciężarnych, bezrobotnych, obłożnie chorych, niepełnosprawnych czy małoletnich, czyli osób prawnie chronionych. W myśl proponowanych przepisów przy orzekaniu o ich eksmisji sądy nie będą już musiały przyznawać im prawa do lokalu zastępczego, jeśli będzie ich stać na wynajęcie mieszkania albo będą mieli inne mieszkanie.

- Skończą się też eksmisje do noclegowni i schronisk - czytamy w "Rzeczpospolitej". Wyrzucony z mieszkania będzie musiał mieć zapewnione co najmniej pomieszczenie tymczasowe. W praktyce oznacza to, jak tłumaczy dziennik, ograniczenie wyrzucania ludzi na bruk - szczególnie wcześniejszych właścicieli, których nie chroni ustawa o ochronie praw lokatorów.

d496s5s

Podziel się opinią

Share
d496s5s
d496s5s
Więcej tematów