Trwa ładowanie...
01-06-2016 04:06

Jest wstępne porozumienie w Centrum Zdrowia Dziecka

• W nocy wznowiono negocjacje w Centrum Zdrowia Dziecka
• Wypracowano wstępne porozumienie
• O 10.00 pielęgniarki mają głosować, czy zgadzają się na wypracowane porozumienie

Share
Jest wstępne porozumienie w Centrum Zdrowia DzieckaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dtr1dvv

Dyrekcja placówki nie rozmawiała z pielęgniarkami od niedzieli. O 3.00 w nocy Piotr Pawłowski, prawnik związku pielęgniarek, poinformował dziennikarzy, że z powodu zmęczenia, prace będą kontynuowane o 10.00 Pielęgniarki mają głosować, czy zgadzają się na wypracowane porozumienie.

Pawłowski powiedział, że rozmowy dotyczyły między innymi spraw płacowych. O samym porozumieniu prawnik nie chciał się wypowiadać, gdyż - jak dodał - ma ono być poddane dziś pod głosowanie w referendum zakładowym i to załoga ostatecznie rozstrzygnie, czy porozumienie wejdzie w życie.

Zaznaczył, że nawiązanie bezpośrednich rozmów na miejscu - w Centrum Zdrowia Dziecka - nie oznacza, że strony wcześniej "nie dyskutowały ze sobą w jakiś inny sposób, na przykład zdalnie". - Wieczorem siedliśmy z dyrekcją do jednego stołu rokowań, ale intensywne prace trwały od już od wizyty ministra zdrowia - wyjaśnił. Konstatny Radziwiłł przyjechał do CZD około południa.

dtr1dvv

Prawnik poinformował, że w rozmowie z przedstawicielami dyrekcji została poruszona m.in. tematyka płac. - Analizowaliśmy też, czy spór ma być zakończony czy też zawieszony. I jeśli tak, to na jaki czas - skomentował. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące porozumienia zostaną przedstawione w środę.

- Na pewno będzie tak, że porozumienie zostanie poddane referendum wewnątrzzakładowemu. To załoga musi ostatecznie rozstrzygnąć, czy umowa między stronami ma wejść w życie czy też nie - mówił Pawłowski. - Zarząd związku zdecydował, że ostateczny głos w tej kwestii należy właśnie do pielęgniarek. Być może uda nam się ograniczyć do referendum, ale daliśmy sobie też czas na analizę wszystkich postanowień - podkreślił.

Pytany, czy bliżej jest zawarcia porozumienia czy zawieszenia strajku w aktualnej formie, odpowiedział, że "zawieszenie strajku zależy od podpisania porozumienia". - Porozumienie zawiera jednak postanowienia, które przewidują, że będziemy się cyklicznie spotykać celem omówienia problemów kadrowych w CZD - zaznaczył.

We wtorek wieczorem przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska mówiła dziennikarzom, że ma nadzieję, że Dzień Dziecka w Instytucie zakończy się porozumieniem. Jak dodała, strajkujące są gotowe do rozmów w każdej chwili, o ile te będą konkretne i skupione na realizowaniu postulatów, a nie na omawianiu ich.

dtr1dvv

Strajk w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa od 24 maja. Pielęgniarki, które odeszły od łóżek pacjentów, domagają się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek.

Ostatnie negocjacje strajkujących z dyrekcją przerwano w niedzielę wieczorem. Od tamtej pory w sprawie interweniował m.in. minister zdrowia, który spotkał się z pielęgniarkami we wtorek; premier Beata Szydło, która we wtorek rozmawiała z ministrem na temat sytuacji w CZD, podkreślała, że liczy na szybkie porozumienie.

Sytuacja w CZD była także tematem wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia.

dtr1dvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtr1dvv
Więcej tematów