Jest wniosek do PE ws. Grzegorza Brauna
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał, że przekazał wniosek do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli w sprawie uchylenia immunitetu europosłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi.
W styczniu immunitet uchylił mu już polski Sejm, jednak później został wybrany do PE. W postępowaniu przeciwko Grzegorzowi Braunowi wskazano 7 przestępstw:
- naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego - dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii,
- znieważenie dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii,
- uszkodzenie choinki bożonarodzeniowej wraz ze zdobieniami,
- uszkodzenie mienia w postaci sprzętu nagłaśniającego oraz sprzętu elektronicznego,
- nieopuszczenie siedziby Niemieckiego Instytutu Historycznego wbrew żądaniu Dyrektora tej instytucji
- oraz publiczne znieważenie na terenie Sejmu grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej.
Grzegorz Braun jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzysta z immunitetu parlamentarzysty europejskiego. Prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę o podpisaniu wniosku do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli ws. uchylenia immunitetu europosłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kontener na sztukę" już otwarty. Kontrowersyjny budynek od środka
Decyzja Sejmu ws. Grzegorza Brauna
O uchyleniu immunitetu Braunowi Sejm zdecydował w styczniu tego roku, zaś w kwietniu, w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, Braun usłyszał zarzuty, dotyczące m.in. znieważenia na terenie Sejmu grupy osób na tle religijnym. Chodziło o zgaszenie gaśnicą świec chanukowych, do czego doszło w grudniu 2023 r.
Braun usłyszał też zarzuty w związku z sytuacją w Niemieckim Instytucie Historycznym, gdzie zablokował wykład o Holokauście, oraz incydentem z krakowskiego sądu, skąd wyniósł ustawioną tam przez sędziów choinkę, po czym wrzucił ją do kosza.
Inne zarzuty dotyczyły naruszenia nietykalności cielesnej b. szefa MZ Łukasza Szumowskiego w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, stosowania przemocy fizycznej w celu zmuszenia do określonego zachowania oraz pomówienia Szumowskiego za pomocą środków masowej komunikacji, że znajduje się on w stanie po użyciu alkoholu, co mogło poniżyć go w opinii publicznej.
Źródło: Prokuratura Krajowa/PAP