Opublikowali uchwałę ws. PiS i dotacji. Został tylko tydzień
Na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano uchwałę dotyczącą odrzucenia sprawozdania Prawa i Sprawiedliwości na temat źródeł finansowania w 2023 roku, wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Partia ma możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego w ciągu siedmiu dni od doręczenia uchwały.
Wspomniana uchwała została podjęta przez PKW w poniedziałek. Odrzucenie rocznego raportu finansowego PiS może skutkować utratą prawa do subwencji na okres trzech lat.
Jak podkreślono w uchwale, decyzja wynika z finansowania Komitetu Wyborczego PiS podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2023 roku. Już pod koniec sierpnia PKW odrzuciła raport finansowy tegoż komitetu wyborczego z 2023 roku.
"Jak stwierdziła PKW w przywołanej już uchwale z 29 sierpnia br. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP przeprowadzonych w 15 października 2023 r., Komitet utworzony przez Partię przyjął niedozwolone korzyści majątkowe o charakterze niepieniężnym z naruszeniem (...) Kodeksu wyborczego, na łączną wartość ponad 3,621 mln zł" - czytamy w uzasadnieniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PKW odrzuciło sprawozdanie PiS. "Jest częściowo sam sobie winny"
Podkreślono jednocześnie, iż ustawa o partiach politycznych w przypadku finansowania niezgodnego z przepisami zobowiązuje PKW do odrzucenia sprawozdania finansowego. "Przepis powyższy ma przy tym charakter kategoryczny i nie pozwala Państwowej Komisji Wyborczej na inne rozstrzygnięcie" - zaznaczono w uzasadnieniu.
PiS już zapowiedział odwołanie
"Od niniejszego postanowienia partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia" - wskazano w uzasadnieniu.
PiS zapowiedziało już skorzystanie z przysługującego prawa do odwołania. "Oczywiście, że będziemy się odwoływać" - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Szef PKW, Sylwester Marciniak, stwierdził, że partia straci prawo do subwencji, dopiero gdy Sąd Najwyższy odrzuci jej skargę.
Formalnie, Sąd Najwyższy nie rozpoznał jeszcze skargi na wcześniejszą uchwałę PKW z sierpnia, dotyczącej odrzucenia sprawozdania komitetu wyborczego PiS. Termin rozpatrzenia tej sprawy nie został jeszcze wyznaczony.
Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, odpowiedzialnej za rozpatrywanie skarg na uchwały PKW, jest przedmiotem kontrowersji w obecnym rządzie oraz wśród niektórych członków PKW. Podjęta w poniedziałek przez PKW uchwała postuluje wykluczenie z postępowań przed SN sędziów powołanych po 2017 roku przez Krajową Radę Sądownictwa. PKW zamierza wnosić o wyłączenie takich osób z orzekania.