ŚwiatJest szansa na wznowienie lotów

Jest szansa na wznowienie lotów

W kilku krajach europejskich rozpoczęto na prośbę władz UE loty testowe mające ocenić stopień zagrożenia stwarzanego dla samolotów przez pył wulkaniczny nawiewany nad Europę z Islandii. Pierwsze loty testowe nie uszkodziły samolotów.

Jest szansa na wznowienie lotów
Źródło zdjęć: © AFP

Dotychczasowe loty testowe, dokonane przez niemieckie i holenderskie linie lotnicze, nie wykazały uszkodzeń samolotów - poinformowano w nocy z soboty na niedzielę. Celem testów było zbadanie wpływu unoszącego się w atmosferze pyłu wulkanicznego na bezpieczeństwo lotów i funkcjonowanie systemów maszyn.

Holenderski przewoźnik KLM oświadczył, że jeśli dalsze badania stanu samolotów, które wzięły udział w testach, okażą się pomyślne to być może w niedzielę siedem jego samolotów powróci z Niemiec do Amsterdamu. Przewoźnik ma nadzieję, że uzyska następnie zezwolenie na stopniowe przywracanie swoich rejsów.

W testach wzięły udział dwusilnikowe samoloty Boeing 737-800, które sprawdzały warunki na różnych wysokościach, okresowo wzbijając się na wysokość 10-13 km.

Również niemiecka Lufthansa poinformowała, że 10 jej samolotów przeleciało z Monachium do Frankfurtu i po wylądowaniu badania nie wykazały żadnych uszkodzeń. Samoloty leciały na wysokości ok. 3 tys. metrów, ale badały również warunki na wysokości do 8 tys. metrów.

Pył emitowany do atmosfery przez islandzki wulkan Eyjafjoell spowodował zakłócenia w komunikacji lotniczej w Europie na olbrzymią skalę. Według specjalistów, pył może uszkodzić aerodynamiczne właściwości powłoki samolotu, uszkodzić silniki a także jego systemy awioniki i aparaturę elektroniczną.

Testy, które odbyły się także we Francji i Belgii, przeprowadzono na zlecenie Unii Europejskiej. Powstała pewna nadzieja, że uda się stopniowo rozładować tłumy oczekujących na przelot setek tysięcy pasażerów na najważniejszych europejskich lotniskach.

Dalsze testy mają być przeprowadzone w niedzielę.

Obecnie wstrzymane są starty i lądowania samolotów pasażerskich w większości krajów północnej i środkowej Europy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)