Trwa ładowanie...

Jest stanowisko MSZ ws. zaleceń Komisji Europejskiej

Rząd RP zapozna się z treścią uzupełniającego Zalecenia Komisji Europejskiej przekazanego 21 grudnia i przekaże we wskazanym terminie odpowiedź. Podtrzymujemy deklarację pełnej gotowości do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską w każdej sprawie - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jest stanowisko MSZ ws. zaleceń Komisji EuropejskiejŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d11a16j
d11a16j

Resort zaznacza w komunikacie, że w parlamencie przeprowadzono prace legislacyjne dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, a celem było "przywrócenie stabilnych podstaw funkcjonowania tej instytucji".

"Zaproponowane przez ustawodawcę zmiany, w tym przepisy zawarte w ostatnio przyjętych przez Parlament ustawach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, tj. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem, o statusie sędziów Trybunału oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy, są zgodne z europejskimi normami dotyczącymi funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego" - głosi oświadczenie.

MSZ dodaje, że spór polityczny o Trybunał został zakończony po powołaniu przez prezydenta Andrzej Dudę nowego prezesa. "Mamy nadzieję, że od tej pory wszystkie działania Trybunału Konstytucyjnego będą zgodne z obowiązującym prawem. W obliczu tych nowych faktów, tym bardziej za niezasadne uznajemy podtrzymanie przez Komisję Europejską stwierdzenia o systemowym zagrożeniu praworządności w Polsce" - napisano w komunikacie.

d11a16j

Resort wyraża też nadzieję, że wyjaśnienia znajdą zrozumienie w Komisji Europejskiej.

KE czeka dwa miesiące

Komisja Europejska decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowych rekomendacji w związku z niewypełnieniem przez władze w Warszawie dotychczasowych wskazań dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego podjęła w środę. Polska będzie miała dwa miesiące na odpowiedź na pismo przesłane jej z KE.

Wiceszef KE Frans Timmermans zapewnił, że Komisja nie porzuci tej sprawy i będzie wykorzystywała wszelkie możliwe instrumenty, by rozwiązać problem. Jak zaznaczył, jeśli dialog nie przyniesie rozwiązania, KE "będzie musiała spojrzeć na inne opcje".

oprac. A. Jastrzębski

d11a16j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11a16j
Więcej tematów