Trwa ładowanie...

Jest stanowisko episkopatu ws. molestowania. "Mamy wolę oczyszczenia z grzechu"

Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko ws. pedofilii w polskim Kościele. "Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych" - czytamy w dokumencie.

Jest stanowisko episkopatu ws. molestowania. "Mamy wolę oczyszczenia z grzechu"Źródło: Episkopat.pl
dg0bcsj

Abp Gądecki podkreśla, że kwestia walki z molestowaniem i pedofilią w Kościele jest traktowana priorytetowo przez hierarchów, a podczas rozmów na Jasnej Górze stanowiła jeden z najistotniejszych tematów. - Mamy zdecydowaną wolę oczyszczenia z grzechu i przestępstwa nadużyć - powiedział podczas konferencji prasowej.

- Jest to dokument bardzo ważny, gdyż określa on odniesienie Kościoła w Polsce do tej bolesnej sprawy, wskazuje na to, co zostało dotąd dokonane, oraz określa działania na przyszłość w zakresie prewencji, czyli ochrony powierzonych Kościołowi dzieci i młodzieży przed tego typu przestępstwami - tłumaczył abp Gądecki.

Zobacz także: Mel Gibson w nowym spocie Polskiej Fundacji Narodowej

Zwierzchnicy polskiego Kościoła pracują także nad zbiorczym wykazem przypadków molestowania seksualnego małoletnich z poszczególnych diecezji i zgromadzeń zakonnych. Pochodzące z rozesłanych do wszystkich biskupów diecezjalnych i wyższych przełożonych zakonnych dane, mają wpłynąć do końca listopada.

dg0bcsj

- Ankiety te są na tyle szczegółowe, że ich opracowanie będzie dużą i poważną pracą, wymagającą dużego stopnia profesjonalizmu ze strony zespołu socjologów, który się tym zajmie.Trudno dziś dokładnie powiedzieć, do kiedy ta praca zostanie zakończona - ocenił abr Gądecki. Dodał, że najpierw z danymi zapozna się sam Episkopat, a dopiero później zostaną one opublikowane.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych

W opublikowanym w poniedziałek stanowisku czytamy m.in., że polski Kościół jest świadomy problemu pedofilii. "Stwierdzamy ze smutkiem, że również w Polsce miały miejsce sytuacje seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i osoby zaangażowane w Kościele. Powtarzamy za Papieżem Franciszkiem: „ból [dzieci i młodzieży], oraz ból ich rodzin, jest naszym bólem” - czytamy w dokumencie.

Hierarchowie Kościoła wyrazili również skruchę za przestępstwa popełnione przez duchownych. "Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych" - napisali członkowie Konferencji Episkopatu Polski.

Jednocześnie KEP wzywa wszystkich sprawców do wzięcia odpowiedzialności za swoje przewinienia. "Kończąc pragniemy zwrócić się do wszystkich sprawców, którzy swoje zaangażowanie w Kościele wykorzystali do przestępczych czynów. (...) Zdradziliście niewinnych młodych ludzi oraz ich rodziców, którzy pokładali w was zaufanie. Utraciliście szacunek społeczności i okryliście wstydem i hańbą waszych współbraci. A ci wśród was, którzy są kapłanami, zbezcześcili świętość sakramentu święceń. (...) Sprawiedliwość Boga wymaga, byśmy zdali sprawę z naszych uczynków, niczego nie ukrywając. Uznajcie otwarcie waszą winę, spełnijcie wymogi sprawiedliwości, ale nie traćcie nadziei na Boże miłosierdzie" - czytamy

Źródło: gosc.pl/episkopat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg0bcsj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg0bcsj
Więcej tematów