Trwa ładowanie...
d1s8f0h

Jest nowy wicemarszałek Senatu. Został nim Marek Pęk

Bez głosów sprzeciwu senator Marek Pęk z PiS został nowym wicemarszałkiem Senatu. Zastąpił Adama Bielana, który uzyskał mandat europosła w majowych wyborach do Europarlamentu. Nowy wicemarszałek jest synem Bogdana Pęka, byłego senatora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Pęk, senator PiS i wicemarszałek Senatu
Marek Pęk, senator PiS i wicemarszałek Senatu (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1s8f0h

O wyborze nowego wicemarszałka Senatu poinformował na Twitterze Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski. Głosowanie przeprowadzono w środę przed południem. 58 senatorów głosowało za kandydaturą Marka Pęka, sześć osób nie oddało głosu, a wstrzymało się czternaście. Nikt nie był przeciw.

Wakat na stanowisku wicemarszałka Senatu powstał po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w związku z uzyskaniem mandatu przez Adama Bielana. Jego następcą od początku miał zostać Marek Pęk. Spekulacje na ten temat pojawiały się na początku czerwca, tuż przed rekonstrukcją rządu.

d1s8f0h

Ostatecznie przecieki się potwierdziły. Kandydatura Pęka została zgłoszona we wtorek przez 16 senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Doniósł na Giertycha

Marek Pęk ma 43 lata i jest z wykształcenia prawnikiem. W przeszłości był asystentem posłów do Europarlamentu. Prowadził również własną firmę i współpracował z kancelarią notarialną prowadzoną przez swoją żonę. Mieszka w Krakowie, ma trójkę dzieci. W wyborach do Parlamentu w 2015 r. został senatorem. W poprzedniej kadencji senatorem był jego ojciec, Bogdan Pęk.

Ostatnio Pęk zasłynął złożeniem zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Adwokackiej ws. możliwości naruszenia etyki zawodowej przez Romana Giertycha i Jacka Duboisa. Zdaniem polityka PiS, narazili swojego klienta Geralda Birgfellnera na odpowiedzialność karną. Adwokaci mieli uczynić z biznesmena "instrument do prowadzenia działalności politycznej".

d1s8f0h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s8f0h

Podziel się opinią

Share

d1s8f0h

d1s8f0h
Więcej tematów