Trwa ładowanie...

Jest nowy sojusz międzynarodowy. USA skrzyknęły 9 krajów

Sekretarz obrony USA Loyd Austin ogłosił utworzenie międzynarodowej koalicji mającej na celu ochronę handlu na Morzu Czerwonym. Zrobiło się tam niebezpiecznie w związku z seryjnymi atakami przeprowadzanymi przez jemeńską grupę Houthi sprzymierzoną z Iranem.

Statki towarowe na Morzu Czerwonym nie są bezpieczne Statki towarowe na Morzu Czerwonym nie są bezpieczne Źródło: Getty Images, fot: 2023 Anadolu
d39b9ma
d39b9ma

Loyd Austin, który przebywa w podróży do Bahrajnu, siedziby głównej Marynarki Wojennej USA na Bliskim Wschodzie, powiedział, że kraje, które przystąpią do operacji Strażnik Dobrobytu (Prosperity Guardian) to Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Seszele i Hiszpania oraz Bahrajn. Zapowiedział, że te kraje będą prowadzić wspólne patrole na południu Morza Czerwonego i w Zatoce Adeńskiej.

"To międzynarodowe wyzwanie wymagające wspólnych działań. Dlatego dzisiaj ogłaszam rozpoczęcie operacji Prosperity Guardian, nowej, ważnej wielonarodowej inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa" - oznajmił Austin we wtorkowym oświadczeniu.

Natomiast przedstawiciel władz jemeńskiej milicji Huti, Mohammed al-Buchaiti, powiedział już wcześniej w poniedziałkowym wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że spodziewa się odzewu. Przyznał, że wiele krajów, w tym również USA, podejmuje próby nawiązania pośredniego kontaktu z Huti, aby skłonić do "przerwania ich operacji". Zagroził, że jego ruch jest gotów na konfrontację z każdą międzynarodową koalicją.

d39b9ma

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Postanowił dać nauczkę innemu kierowcy. Nie miał racji i stracił prawo jazdy

Austin powiedział podczas wizyty w Izraelu, że "zwołuje na wtorek międzynarodowe spotkanie ministrów obrony w formacie wirtualnym", aby zapewnić swobodną i bezpieczną nawigację na Morzu Czerwonym. Bojownicy Huti od początku wojny Izraela z Hamasem atakują tam statki handlowe. "To nie jest tylko problem Stanów Zjednoczonych, to problem międzynarodowy" - podkreślił Austin.

Strażnik Dobrobytu powstrzyma Huti? USA na czele koalicji

Ataki wspieranych przez Iran Huti na statki stają się coraz częstsze. W poniedziałek rano ostrzelali norweski tankowiec Swan Atlantic, który został trafiony rakietą. Zaatakowali też kontenerowiec MSC Clara.

d39b9ma

Ruch wydał tuż po tym oświadczenie, w którym oznajmił, że "siły zbrojne Jemenu przeprowadziły operację wojskową przeciw dwóm statkom powiązanym z syjonistycznym podmiotem". Wieczorem w poniedziałek brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) ostrzegła, że w pobliżu Zatoki Adeńskiej zaobserwowano "bezzałogowe systemy powietrzne", więc statki znajdujące się na pobliskich wodach powinny zachować ostrożność.

Ruch na Morzu Czerwonym zaczął zamierać w ostatnich dniach. Francuski operator kontenerowców CMA CGM poinformował, że przekierował część swoich statków na szlak wokół przylądka Dobrej Nadziei. Pozostałe kontenerowce otrzymały instrukcje, by dotrzeć do bezpiecznych miejsc i wstrzymać rejsy aż do odwołania.

Także koncern naftowy BP poinformował, że w związku z atakami rebeliantów Huti na statki wstrzymuje wszystkie dostawy ropy naftowej przez Morze Czerwone. Tak samo zrobił wkrótce potem jeden z największych na świecie operatorów tankowców, Euronav.

d39b9ma

Wiele firm frachtowych już wcześniej zawiesiło transport towarów przez te trasy. Zrobiły to m.in. dwie największe na świecie firmy frachtowe - MSC i Maersk. W poniedziałek tajwańska firma Evergreen ogłosiła, że tymczasowo zaprzestaje przyjmowania izraelskich ładunków i poinstruowała załogi swoich kontenerowców, aby do odwołania zawiesiły żeglugę przez Morze Czerwone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39b9ma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d39b9ma
Więcej tematów