Jest nowy Pierwszy Sędzia RP
Prezydent Bronisław Komorowski powołał byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na I prezesa Sądu Najwyższego.
Wręczając nominację, prezydent powiedział, że zwiększa się liczba spraw wpływających do SN, zwłaszcza związanych z funkcjonowaniem przepisów w obszarze gospodarczym. Jednocześnie - jak powiedział - SN stoi na straży jednolitości orzecznictwa.
- Jeżeli zajdzie potrzeba szukania nowych, lepszych rozwiązań, które by usprawniły wymiar sprawiedliwości, także zasady funkcjonowania SN, to chciałbym, aby to mogło odbywać się w wyniku współpracy i być może inicjatywy prezydenta -powiedział.
Współpraca i ujednolicenie orzecznictwa
Nowo powołany I prezes SN powiedział, że będzie dążył do ujednolicenia orzecznictwa, czemu - jak podkreślił - nie sprzyja zmieniająca się sytuacja i wielka liczba aktów prawnych. Zaznaczył, że rozbieżności w orzecznictwie nie mogą przekroczyć "rozsądnego poziomu". Zapowiedział, że SN częściej będzie badał przepisy w poszerzonym składzie. Zwrócił też uwagę, że zbyt wiele skarg kierowanych do SN jest na niskim poziomie merytorycznym.
Opowiedział się za utrzymaniem zasady, by z inicjatywą ustawodawczą w sprawach dotyczących SN występował prezydent, a nie rząd. Podkreślił, że konieczna jest współpraca SN z Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym i prokuraturą.
63-letni Dąbrowski orzeka w SN od 1990 r. W latach 1989-91 był posłem na sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Od 2006 r. do marca 2010 r. był przewodniczącym KRS. Ukończył w 1970 studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1974 r. był sędzią kolejnych szczebli.
Zgromadzenie Ogólne SN przedstawiło prezydentowi kandydatury Dąbrowskiego oraz prezesa Izby Karnej SN Lecha Paprzyckiego.
Kadencja I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Lecha Gardockiego, który pełnił ten urząd przez dwie kolejne sześcioletnie kadencje, upływa 18 października. Prezydent za dotychczasową działalność wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W uroczystości wzięli udział m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, prezes TK Bohdan Zdziennicki, prezes NSA Roman Hauser, parlamentarzyści, członkowie KRS, sędziowie SN.