Jest już 525 leków refundowanych
Pacjenci płacą już mniej za 525
leków, które znalazły się na nowych listach leków refundowanych.
Specyfiki są stosowane w leczeniu m.in. niewydolności krążenia,
nowotworów złośliwych, mukowiscydozy, astmy, jaskry, choroby i
zespołu Parkinsona.
01.03.2007 | aktual.: 01.03.2007 14:22
Ministerstwo Zdrowia poinformowało na swojej stronie internetowej, że nowe listy obowiązują od 1 marca w związku z wejściem w życie czterech rozporządzeń w tej sprawie.
Na listach jest blisko 500 leków generycznych (tanich odpowiedników leków markowych) i 49 leków innowacyjnych, czyli nie posiadających tanich odpowiedników. Dotychczas pacjenci płacili za nie pełną cenę.
Jak informuje resort zdrowia, w wyniku zmian, zmniejszyła się odpłatność pacjentów za ok. 200 innych leków znajdujących się już na listach, a w 23 przypadkach - cena została podwyższona. Z list usunięto 39 produktów. Według resortu, odpłatność pacjentów za leki w ok. 500 przypadkach może wzrosnąć, jeśli pozostaną oni przy dotychczasowej terapii i nie zaczną być leczeni tańszymi odpowiednikami stosowanych w ich przypadkach leków.
Listy, a także pełna informacja o zmianach są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.
O planowanych zmianach resort zdrowia informował na początku roku. Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha apelował wtedy do lekarzy o zapoznanie się z listami i przepisywanie pacjentom tańszych odpowiedników stosowanych leków. Do aptekarzy apelował o to, by zawsze informowali pacjentów o możliwości otrzymania tańszych odpowiedników, a do pacjentów, by pytali o możliwość refundacji.
Listy leków refundowanych zawierają wykazy leków sprzedawanych za opłatą ryczałtową (3,20 zł), bezpłatnych oraz z częściową odpłatnością (30% i 50%). Część leków jest refundowana tylko w przypadku stosowania ich w chorobach, wymienionych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Na leki refundowane obowiązują ceny urzędowe.
W 2006 r. NFZ przeznaczył na refundację leków ponad 6,6 mld zł. W 2007 r. na ten cel zarezerwowana jest kwota nieco ponad 7 mld zł.