Trwa ładowanie...

Jest decyzja ws. ułaskawienia byłego esesmana z Auschwitz

Skazany na cztery lata pozbawienia wolności Oskar Groening złożył wniosek o ułaskawienie. Prokuratura podjęła decyzję w tej sprawie. "Księgowy z Auschwitz” odsiedzi wyrok.

Share
Jest decyzja ws. ułaskawienia byłego esesmana z Auschwitz
Źródło: DW
d4j8zvu

96-letni Oskar Groening, były esesman skazany na cztery lata pozbawienia wolności za współudział w zamordowaniu 300 tys. osób, nie zostanie ułaskawiony. Prokuratura w Lueneburgu odrzuciła prośbę Groeninga.

Skazany ma teraz trafić do więzienia i zacząć odsiadywać wyrok. Prokuratura w Hanowerze zapowiedziała, że w "najbliższym czasie” wezwie Groeninga do odbycia kary. W grudniu 2017 r. Trybunał Konstytucyjny oddalił jego skargę, w której Groeing wskazywał, że zły stan zdrowia nie pozwala mu na odsiedzenie wyroku.

Oskar Groening ma przebywać w więzieniu w Uelzen w Dolnej Saksonii.

d4j8zvu

Były esesman, zwany „księgowym z Auschwitz”, został w lipcu 2015 roku skazany przez sąd w Lueneburgu na cztery lata pozbawienia wolności. Uznano go winnym współudziału w zamordowaniu setek tysięcy osób. W Auschwitz Groening miał być odpowiedzialny za opróżnianie bagażu przywożonych więźniów z pieniędzy i przekazywanie ich do Berlina.

DPA / Katarzyna Domagała

d4j8zvu

Podziel się opinią

Share
d4j8zvu
d4j8zvu
Więcej tematów