Jest decyzja w sprawie patentu na JPEG

Amerykański Urząd Patentowy zakończył postępowanie w sprawie patentu na kompresję plików graficznych JPEG. W efekcie, unieważnił część zapisów, przychylając się tym samym do wniosku organizacji Public Patent Foundation zajmującej się ograniczaniem nadużywania amerykańskiego prawa patentowego.
Przypomnijmy, że powstała w 1986 r. organizacja JPEG ( Joint Photographic Experts Group ), która opracowała wydajny sposób kompresji obrazu, postanowiła od samego początku, że będzie on rozpowszechniany za darmo. W tym samym roku jednak dwaj twórcy algorytmu - Wen-Hsiung Chen i Daniel Klenke - złożyli wniosek patentowy. Byli oni pracownikami firmy Compression Labs, którą w 1997 r. kupiła Forgent Networks. Pięć lat później, Forgent rozpoczął akcję przeciwko firmom korzystającym z formatu JPEG. Do kupna licencji udało się zmusić wiele małych firm - jednak płacić nie zgodził się niemal żaden z "gigantów" ( w tym Apple, HP, IBM czy Canon ). W efekcie firma Forgent Networks złożyła liczne pozwy o odszkodowania ( patrz: Forgent Networks: patent na JPEG - http://www.idg.pl/news/65965/100.html )

Po trwającym przeszło trzy miesiące postępowaniu, Urząd Patentowy odrzucił 19 z 47 zapisów w patencie firmy Forgent Networks. Co ciekawe, z takiego obrotu sprawy wydają się być zadowoleni wszyscy uczestnicy sporu. Tak przynajmniej twierdzą w swoich oświadczeniach. Przedstawiciele Public Patent Foundation ogłosili, że decyzja jest zgodna z ich żądaniami gdyż uchyla najważniejsze zapisy patentowe. Reprezentanci Forgent Networks odpierają ( jednocześnie zapowiadając apelację ), iż decyzja jednak podtrzymała legalność większości zapisów.

Z patentem firmy Forgent Networks zapoznać się można na witrynie Amerykańskiego Urzędu Patentowego - http://patft1.uspto.gov/netahtml/pto/srchnum.htm

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)