Jest decyzja komisji PE ws. migrantów. Szydło wyprowadziła cios w Tuska
Komisja Parlamentu Europejskiego zatwierdziła pakt migracyjny, który liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wprost nazywa "samobójstwem Europy". Sprawę ostro skomentowała była premier Beata Szydło, uderzając w Donalda Tuska.
Jak wynika z opublikowanego wczoraj oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, przy 41 głosach "za", 24 "przeciw" i 2 wstrzymujących się, Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) przyjęła w środę pakt migracyjny.
Szydło uderza w Tuska
"W polskim Sejmie tańce, a w Parlamencie Europejskim pakt migracyjny. Tusk nie chce wydawać pieniędzy na polskie inwestycje, ale będzie wpłacał miliony na nielegalnych migrantów?" - napisała na platformie X (dawniej Twitter) europosłanka PiS Beata Szydło. W ten sposób była premier odniosła się do decyzji komisji PE.
Poprzednie władze Polski były przeciwne paktowi migracyjnemu. Zresztą nie tylko oni. Jak powiedziała swego czasu liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen stanie: - To prawdziwy pakt z diabłem, który doprowadzi do samobójstwa Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyjęte przez członków unijnej komisji porozumienie skomentował też w ostrych słowach węgierski europoseł z partii Viktora Orbana.
- To otworzy drzwi Europy na nielegalną migrację - stwierdził Balázs Hidvéghi z Fideszu. Jak dodał, z racji tego, że porozumienie zakazuje rozpatrywania wniosków o azyl poza UE, doprowadzi to do powstania gett migrantów.
Co to oznacza dla Polski?
"Państwa członkowskie mogą wybierać między przyjęciem osób ubiegających się o azyl, wniesieniem wkładu finansowego lub zapewnieniem wsparcia operacyjnego" - czytamy w komunikacie prasowym PE.
Co więcej, migranci będą poddawani bardziej rygorystycznym kontrolom, obejmującym obowiązkowe skanowanie twarzy i odcisków palców oraz identyfikację dzieci w wieku od szóstego roku życia. Dokument przewiduje szybsze rozpatrywanie wniosków o azyl oraz obowiązkowe kontrole bezpieczeństwa i zdrowia osób wjeżdżających nielegalnie na teren UE.
Kolejnym krokiem będzie głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego wiosną.
Źródło: Remix News, Parlament Europejski, Hungary Today, X