Trwa ładowanie...

Jest autorem okrutnego planu. Szykował go dwa lata

Jego pseudonim w języku arabskim oznacza "Gość", non stop zmienia swoje miejsce pobytu, co najmniej siedem razy próbowano go zabić. To Mohammed Deif. Ma być architektem ataku na Izrael. Według informacji Reutera, planował to dwa lata. Podejrzewa się, gdzie się ukrywa.

W sobotę Hamas zaatakował IzraelW sobotę Hamas zaatakował IzraelŹródło: Licencjodawca, fot: MOHAMMED ABED
dazs3dm
dazs3dm

Według informacji przekazanych przez agencję Reutera Mohammed Deif, który jest najbardziej poszukiwanym człowiekiem przez izraelskie służby, planował sobotni atak na Izrael przez ponad dwa lata. Deif, który jest dowódcą palestyńskiego Hamasu, najprawdopodobniej ukrywa się w labiryncie tuneli znajdujących się pod Strefą Gazy.

Mohammed Deif, którego pseudonim w języku arabskim oznacza "Gość", zyskał tę ksywkę ze względu na swoje zwyczaje. Jak podaje stacja Sky News, Deif każdej nocy zmienia miejsce pobytu, aby uniknąć wykrycia przez izraelskie służby. Deif, który jest liderem zbrojnego skrzydła Hamasu, jest również nazywany "kotem o dziewięciu życiach", ponieważ udało mu się przetrwać co najmniej siedem prób zabicia go przez izraelskie służby.

Atak na Izrael

W sobotę, kiedy Hamas wystrzelił tysiące rakiet w kierunku Izraela, a jego bojownicy przekroczyli granicę, Deif opublikował nagranie, w którym określił atak mianem Nawałnicy Al-Aksa. W swoim oświadczeniu Deif sugerował, że jednym z celów ataku jest odwet za przemoc, do której doszło na terenie meczetu w Jerozolimie.

dazs3dm

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Tunele śmierci" w Strefie Gazy. Hamas pokazał podziemną kryjówkę

Planowanie krwawego ataku na Izrael przez Deifa rozpoczęło się w maju 2021 roku, po starciach pomiędzy izraelską policją a Palestyńczykami, które miały miejsce w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie podczas obchodów ramadanu - podaje agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do Hamasu.

- Decydującym czynnikiem były sceny i nagrania z tego, jak (służby) Izraela szturmowały meczet Al-Aksa w czasie ramadanu, bijąc wiernych, atakując ich, wyciągając osoby starsze i młodych mężczyzn z meczetu. To wszystko podsyciło i rozpaliło gniew - powiedział rozmówca Reutera.

Źródło w izraelskich służbach bezpieczeństwa potwierdziło, że Deif był bezpośrednio zaangażowany w organizację ataku. Osoba zbliżona do Hamasu powiedziała, że decyzja o przygotowaniach do uderzenia na Izrael podjęta została wspólnie przez Deifa, który dowodzi Brygadami Izz al-Din al-Kassam, oraz przywódcę Hamasu w Gazie Jahję Sinwara. Według tego źródła to Deif był jednak architektem tego ataku.

dazs3dm

Trzy zdjęcia Deifa

Znane są tylko trzy zdjęcia Deifa. Na jednym z nich jest on młodym mężczyzną, na drugim jest ukryty za maską, a trzecie przedstawia jedynie jego cień. To ostatnie zdjęcie było używane do ilustracji odezwy, którą opublikował po rozpoczęciu ataku na Izrael.

Dla Deifa pozostawanie w cieniu jest kluczowe dla jego przetrwania. Od wielu lat znajduje się on na szczycie listy osób najbardziej poszukiwanych przez Izrael. Przypisuje mu się odpowiedzialność za śmierć dziesiątek Izraelczyków w wyniku samobójczych ataków bombowych.

Według źródła zbliżonego do Hamasu Deif nie używa telefonów komórkowych ani innych nowoczesnych urządzeń cyfrowych. W jednej z nieudanych prób zabicia go przez izraelskie służby miał stracić oko i doznać poważnych obrażeń nogi. W 2014 roku żona Deifa oraz jego siedmiomiesięczny syn i trzyletnia córka zginęli w izraelskim ataku z powietrza - przekazał Reuters.

dazs3dm

Deif urodził się w 1965 roku jako Mohammed Masri w obozie uchodźców utworzonym po pierwszej wojnie arabsko-izraelskiej z lat 1948-1949. W czasie rozpoczętej w 1987 roku pierwszej intifady wstąpił do Hamasu, gdzie zyskał pseudonim Deif. Studiował fizykę, chemię i biologię na Uniwersytecie Islamskim w Gazie, a w czasie studiów występował w komediach.

Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa. Prawdopodobnie ukrywa się w labiryncie tuneli pod Strefą Gazy. Źródła palestyńskie poinformowały, że izraelskie wojsko uderzyło z powietrza na dom w Gazie, który należał do ojca Deifa. Miał zginąć jego brat i dwoje innych członków rodziny - podał Reuters.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dazs3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dazs3dm
Więcej tematów