Jest akt oskarżenia ws. zamku w Stobnicy
Poznańska prokuratura złożyła do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 osobom ws. budowy zamku w Stobnicy. Wśród oskarżonych są architekt, inwestorzy i inspektorzy lokalnego nadzoru budowlanego.
31.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 01:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Informację o akcie oskarżenia poznańskiej Prokuratury Okręgowej wobec 6 osób mających powiązania z budową zamku w Stobnicy podało Radio Zet.
Zamek w Stobnicy. Kontrowersyjna budowla w Puszczy Noteckiej
Powstająca w sercu Puszczy Noteckiej budowla od dłuższego czasu budzi olbrzymie kontrowersje. Jednak dopiero niedawno doszło w tej sprawie do przełomu, kiedy nagłośniona zostały okoliczności, w jakich wydana została zgoda na jego budowę. W złożonym wówczas do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zapewniano, że projekt nie ingeruje znacząco w obszar Natura 2000.
W 2018 roku Ministerstwo Środowiska podjęło starania o wstrzymanie prac budowlanych w Stobnicy. Wskutek działań resortu środowiska RDOŚ wycofała swoją zgodę na budowę, stwierdzając, że apartamentowiec rażąco wpływa na lokalne środowisko i powstaje bez wymaganych uprawnień. Sprawą zainteresowały się wtedy CBA i prokuratura.
14 grudnia 2020 roku prokurator odwołał się od decyzji wojewody wielkopolskiego, który nie przystał na starania śledczych o cofnięcie zgody na budowę. Prokuratura chciała w ten sposób uczynić kontrowersyjny zamek samowolą budowlaną. Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka okazała się początkiem końca jego kariery na piastowanym stanowisku. Premier Mateusz Morawiecki 16 grudnia odwołał go ze stanowiska na wniosek MSWiA. "Powodem złożenia wniosku o odwołanie była utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy" - czytamy w uzasadnieniu wniosku na stronach MSWiA.