PublicystykaJeśli PiS wygra z PO, Schetyna powinien odejść, a Morawiecki zostać premierem (Badanie)

Jeśli PiS wygra z PO, Schetyna powinien odejść, a Morawiecki zostać premierem (Badanie)

Trudno sobie wyobrazić, by wynik wyborów znacząco różnił się od tego, co pokazują sondaże. Wygrana PiS powinna oznaczać koniec kariery Grzegorza Schetyny jako szefa PO - wynika z badania na panelu Ariadna dla WP.

Jeśli PiS wygra z PO, Schetyna powinien odejść, a Morawiecki zostać premierem (Badanie)
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Olkuśnik
Kamil Sikora

Choć do chwili ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów nic nie będzie na 100 proc. pewne, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że PiS wygra wybory. A to oznacza, że w największej partii opozycyjnej nastąpi czas rozliczeń. I jeśli przegrana PO będzie znaczna, Grzegorz Schetyna będzie musiał pożegnać się z pozycją szefa partii.

Według badania przeprowadzonego na panelu Ariadna, 51 proc. respondentów uważa, że Schetyna powinien zrezygnować. 18 proc. badanych ocenia, nie ma takiej potrzeby. Kolejne 31 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Obraz
© Wirtualna Polska | Ariadna

Ale znacznie bardziej istotne jest tutaj, co o dalszej karierze Schetyny w roli szefa PO sądzą wyborcy te partii. A wśród nich odsetek osób widzących konieczność dymisji polityka jest jeszcze wyższy i wynosi 57 proc. W elektoracie PiS dymisji Schetyny oczekuje 65 proc. respondentów.

Zadaliśmy także pytanie o prominentnego polityka strony (najprawdopodobniej) zwycięskiej. 42 proc. badanych uważa, że Mateusz Morawiecki powinien pozostać na stanowisku premiera. Przeciwny pogląd prezentuje 29 proc. badanych, tyle samo nie ma zdania.

Obraz
© Wirtualna Polska | Ariadna

W elektoracie PiS Morawiecki cieszy się bardzo silnym poparciem - aż 75 proc. wyborców tej partii uważa, że premier powinien po wyborach kontynuować misję. Wśród wyborców PO tylko 29 proc. badanych uważa, że Morawiecki po wygranej PiS powinien zostać premierem. Przeciwnego zdania jest 43 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy PO.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1029 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 8 – 11 października 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)