Trwa ładowanie...
dvbxi7w
dvbxi7w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jerzy Robert Nowak honorowym obywatelem Jedwabnego

Historyk prof. Jerzy Robert Nowak, autor m.in.
publikacji podważających tezy stawiane przez autora książki
"Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa o roli mieszkańców Jedwabnego w
mordzie tamtejszych Żydów w 1941 roku, otrzymał tytuł
honorowego obywatela tego miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dvbxi7w

Z inicjatywą takiego wyróżnienia dla historyka wystąpił burmistrz Jedwabnego. Pod koniec ubiegłego roku stosowną uchwałę przyjęła rada miejska.

Burmistrz Jedwabnego Michał Chajewski powiedział, że prof. Nowak otrzymał tytuł nie tylko za swoje publikacje dotyczące zdarzeń z lipca 1941 roku w Jedwabnem, w których podważa tezy Grossa, ale także za prezentowanie postaw ludności tego terenu podczas II wojny światowej oraz po wojnie, w czasie prześladowań komunistycznych.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jedwabnego Józef Goszczycki zwrócił uwagę na książkę Nowaka pt. "Sto kłamstw Jana Tomasza Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem", wydanej w 2001 roku. W jego opinii, była ona ważną publikacją w obronie "dobrego imienia" dawnych i obecnych mieszkańców Jedwabnego.

dvbxi7w

Jerzy Nowak publikuje w prasie prawicowej i narodowej, jest obecny także na antenie Radia Maryja. Wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Podkreśla, że honorowe obywatelstwo Jedwabnego ma dla niego ogromne znaczenie.

Jerzy Robert Nowak jest drugim honorowym obywatelem Jedwabnego. Pierwszym był historyk prof. Tomasz Strzembosz, który otrzymał ten tytuł jesienią 2004 roku. Jak uzasadniały wówczas władze miasteczka, wyróżniono go za prezentowanie prawdy historycznej dotyczącej postaw mieszkańców Jedwabnego w czasie II wojny światowej, m.in. w związku z wydarzeniami z lipca 1941 roku.

Śledztwo IPN związane ze zbrodnią w Jedwabnem zakończyło się umorzeniem w 2003 roku, ponieważ nie wykryto innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, których skazano po wojnie. Instytut przyjął, że zamordowano tam nie mniej niż 340 Żydów, ale wykluczył, by ofiar mogło być 1,6 tys. - jak w swojej książce napisał Gross.

Według IPN, mordu dokonała 10 lipca 1941 r. kilkudziesięcioosobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy, choć ich roli do końca nie da się ustalić.

dvbxi7w

Podziel się opinią

Share

dvbxi7w

dvbxi7w
Więcej tematów