Trwa ładowanie...
d29hapc
15-01-2006 19:55

Jerzy Robert Nowak honorowym obywatelem Jedwabnego

Historyk prof. Jerzy Robert Nowak, autor m.in.
publikacji podważających tezy stawiane przez autora książki
"Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa o roli mieszkańców Jedwabnego w
mordzie tamtejszych Żydów w 1941 roku, otrzymał tytuł
honorowego obywatela tego miasta.

d29hapc
d29hapc

Z inicjatywą takiego wyróżnienia dla historyka wystąpił burmistrz Jedwabnego. Pod koniec ubiegłego roku stosowną uchwałę przyjęła rada miejska.

Burmistrz Jedwabnego Michał Chajewski powiedział, że prof. Nowak otrzymał tytuł nie tylko za swoje publikacje dotyczące zdarzeń z lipca 1941 roku w Jedwabnem, w których podważa tezy Grossa, ale także za prezentowanie postaw ludności tego terenu podczas II wojny światowej oraz po wojnie, w czasie prześladowań komunistycznych.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jedwabnego Józef Goszczycki zwrócił uwagę na książkę Nowaka pt. "Sto kłamstw Jana Tomasza Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem", wydanej w 2001 roku. W jego opinii, była ona ważną publikacją w obronie "dobrego imienia" dawnych i obecnych mieszkańców Jedwabnego.

Jerzy Nowak publikuje w prasie prawicowej i narodowej, jest obecny także na antenie Radia Maryja. Wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Podkreśla, że honorowe obywatelstwo Jedwabnego ma dla niego ogromne znaczenie.

d29hapc

Jerzy Robert Nowak jest drugim honorowym obywatelem Jedwabnego. Pierwszym był historyk prof. Tomasz Strzembosz, który otrzymał ten tytuł jesienią 2004 roku. Jak uzasadniały wówczas władze miasteczka, wyróżniono go za prezentowanie prawdy historycznej dotyczącej postaw mieszkańców Jedwabnego w czasie II wojny światowej, m.in. w związku z wydarzeniami z lipca 1941 roku.

Śledztwo IPN związane ze zbrodnią w Jedwabnem zakończyło się umorzeniem w 2003 roku, ponieważ nie wykryto innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, których skazano po wojnie. Instytut przyjął, że zamordowano tam nie mniej niż 340 Żydów, ale wykluczył, by ofiar mogło być 1,6 tys. - jak w swojej książce napisał Gross.

Według IPN, mordu dokonała 10 lipca 1941 r. kilkudziesięcioosobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy, choć ich roli do końca nie da się ustalić.

d29hapc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29hapc
Więcej tematów