Trwa ładowanie...

Jersey City podjęło wstępną decyzję - pomnik Katyński nie do ruszenia

Rada Miejska Jersey City podjęła wstępną decyzję, na mocy której Pomnik Katyński pozostanie na swoim miejscu. Idea przenosin monumentu była związana z planem utworzenia parku.
Share
Pomnik Katyński w Jersey City nie zostanie zniszczony, ani przeniesiony.
Pomnik Katyński w Jersey City nie zostanie zniszczony, ani przeniesiony.Źródło: East News
dykxrba

Jersey City - Pomnik Katyński nietykalny

Pomysł, aby usunąć Pomnik Katyński z Exchange Place (Jersey City) narodził się w kwietniu bieżącego roku. Wówczas burmistrz Jersey City Steve Fulop chciał likwidacji monumentu i utworzenia na jego miejscu parku. Takie plany oburzyły miejscową Polonię i radnych. Błyskawicznie przystąpiono do tworzenia projektu ustawy, która pozwoli zachować Pomnik Katyński.

Za treść nowej regulacji odpowiada Michael Yun, który od początku mógł liczyć na wsparcie ze strony Richarda Boggiano oraz Jamesa Solomona. Dzięki determinacji i współpracy radni przeforsowali ustawę, na mocy której Pomnik Katyński już na zawsze będzie nieodłącznym elementem Exchange Place w Jersey City. W pierwszym czytaniu ustawę poparło dziewięciu radnych. Nikt nie wyraził sprzeciwu. Aby regulacja mogła wejść w życie, potrzebne jest jeszcze drugie głosowanie, które zgodnie z zapowiedzią Richarda Boggiano nie powinno sprawić niemiłej niespodzianki.

dykxrba

Pomnik Katyński w Jersey City uczy historii

Pomnik Katyński na Exchange Place w Jersey City został ustawiony w 1991 roku. Składa się z cokołu ozdobionego płaskorzeźbami oraz figury żołnierza przebitego bagnetem. Autorem tego projektu jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Całość mierzy około 12 metrów i waży 120 ton. Pomnik Katyński upamiętnia ofiarę polskich obywateli, którzy ponieśli śmierć w Katyniu wiosną 1940 roku.

dykxrba

Podziel się opinią

Share
dykxrba
dykxrba
Więcej tematów