Jerozolima. Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Film z Polski jako przykład antysemityzmu
Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie zgromadziło przywódców największych państw świata. Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau była dla gospodarzy okazją do pokazania współczesnych przykładów antysemityzmu. Wśród nich znalazł się incydent z Polski.
Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie rozpoczęły się od wystąpienia prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. W Instytucie Jad Waszem wyświetlono też film prezentujący antysemickie incydenty z całego świata. Wśród nich znalazł się incydent z Wrocławia.
Światowi przywódcy i osoby śledzące transmisję zobaczyli spalenie kukły przedstawiającej ortodoksyjnego Żyda. Zrobił to wrocławski biznesmen i nacjonalista Piotr Rybaka na manifestacji ONR w listopadzie 2015 roku. Na nagraniu widać też urywki z Marszów Niepodległości i antysemickie transparenty Młodzieży Wszechpolskiej.
Jerozolima. Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Film z Polski jako przykład antysemityzmu
Rybak za swój czyn został skazany na 3 miesiące dozoru elektronicznego. Za publiczne nawoływanie do nienawiści przed bramą obozu Auschwitz został z kolei skazany na rok prac społecznych. Wyrok zapadł w maju 2015.
Zobacz też: "To żenujące". Andrzej Duda nie jedzie do Izraela. Włodzimierz Czarzasty kpi
Wśród przywódców zgromadzonych w Jerozolimie zabrakło Andrzeja Dudy. Prezydent Polski odwołał wizytę po tym, jak odmówiono mu możliwości zabrania głosu podczas forum. Przemówienia wygłosili za to przywódcy Izraela, Niemiec, Francji, czy prezydent Rosji Władimir Putin. Polskim reprezentantem na tych uroczystościach jest ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.
Czytaj też: Andrzej Duda nieobecny na Forum w Jerozolimie. Jest reakcja dyrektora Jad Waszem
Jerozolima. Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Mateusz Morawiecki: Nie możemy sobie dawać pluć w twarz
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl