Trwa ładowanie...
d4jkd9w

Jerozolima. Jad Waszem przeprasza za "rosyjską narrację" na Forum Holokaustu

Gospodarze Forum Holokaustu w Jerozolimie przepraszają za nieścisłości historyczne, które zostały tam zaprezentowane. Instytut Jad Waszem przyznał, że nie uniknięto "nieścisłości" i "wybiórczej prezentacji faktów", co miało wspierać rosyjską narrację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerozolima. Władimir Putin zaprezentował światu rosyjską narrację historyczną
Jerozolima. Władimir Putin zaprezentował światu rosyjską narrację historyczną (PAP, Fot: Abir Sultan/Newscom)
d4jkd9w

Jad Waszem przesłał przeprosiny do redakcji dziennika "Haaretz". Jej fragmenty zostały już w poniedziałek opublikowane na stronie internetowej gazety, a we wtorek ma się ona ukazać w papierowym wydaniu.

Instytut przyznał, że na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie, Związek Radziecki został przedstawiony jako niemal wyłączny zwycięzca nad nazistowskimi Niemcami. W liście do "Haaretza", Yad Vashem przeprasza, za "nieścisłości" i "wybiórczą prezentację faktów".

Jerozolima. Jad Waszem przeprasza za "rosyjską narrację" na Forum Holokaustu

Forum zorganizował Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i miliarder uważany za bliskiego Władimirowi Putinowi. Impreza odbyła się we współpracy z Instytutem Jad Waszem i wsparciem finansowym Izraela. Tamtejsze MSZ odpowiadało za transmisję wydarzenia, a wśród odbiorców pojawiło się wiele głosów, że była to "problematyczna mieszanka polityki i dyplomacji".

d4jkd9w

Zobacz też: Michał Kamiński się zdenerwował. Mocne słowa o Władimirze Putinie

Nagrania wideo pokazane na Forum nie wspominały o zbrodniach Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej ani o jego odpowiedzialności za wybuch wojny. "Nie było żadnego odniesienia do podziału Polski między Rosję Radziecką a nazistowskie Niemcy w 1939 r. Ani do okupacji Europy Zachodniej w 1940 r." - napisał Jad Waszem.

Czytaj też: Spór o Jerozolimę. Palestyna zrywa rozmowy z USA i Izraelem
Jerozolima. Władimir Putin krytykuje polityczne wykorzystywanie Holokaustu. "To niedopuszczalne"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jkd9w

Podziel się opinią

Share
d4jkd9w
d4jkd9w
Więcej tematów