Trwa ładowanie...
d1lvxgz

Jens Stoltenberg

Najnowsze informacje

Jens Stoltenberg to norweski polityk, ekonomista, który w przeszłości dwukrotnie pełnił funkcję premiera Norwegii. Od 1 października 2014 roku jest sekretarzem generalnym NATO.

Oceń jako pierwszy:
d1lvxgz
Data urodzenia:

16.03.1959 (wiek: 65 lat)

Miejsce urodzenia:

Oslo

Płeć:

Mężczyzna

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency

Jens Stoltenberg - życiorys

Jens Stoltenberg to norweski polityk. Z wykształcenia jest ekonomistą. W latach 2002-2014 był przewodniczącym norweskiej Partii Pracy. W latach 2000-2001 oraz 2005-2013 był premierem Norwegii. 1 października 2014 roku objął funkcję sekretarza generalnego NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego).

W 1987 roku Jens Stoltenberg uzyskał stopień kandydata nauk ekonomicznych. Wcześniej przez dwa lata pracował jako dziennikarz w "Arbeiderbladet". Był zatrudniony także na stanowisku urzędnika w biurze statystycznym. Pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Oslo.

W późniejszych latach zaangażował się w działalność Partii Pracy. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych był przewodniczących organizacji młodzieżowej. W 1993 roku uzyskał mandat deputowanego do norweskiego parlamentu. W kolejnych czterech wyborach również zyskiwał zaufanie wyborców.

Jens Stoltenberg - premier Norwegii

Po raz pierwszy premierem Norwegii został w 2000 roku. Stało się tak po upadku centroprawicowego rządu Kjella Magne Bondevika. Urząd premiera Jens Stoltenberg pełnił od marca 2000 do października 2001 roku. Wtedy to lewica nie utrzymała władzy w wyborach.

W 2005 roku lewica już wybory wygrała, a Stoltenberg jako przewodniczący Partii Pracy został premierem norweskiego rządu, który współtworzyły Partia Lewicy Socjalistycznej i Partia Centrum. Koalicja ta pozostała u władzy po wyborach w 2009 roku.

W 2013 roku centrolewicowa koalicja utraciła większość parlamentarną, ale Stoltenberg utrzymał mandat poselski. Jego praca w parlamencie trwała jednak tylko kilka miesięcy.

Jens Stoltenberg - sekretarz generalny NATO

28 marca 2014 roku Jens Stoltenberg został mianowany na funkcję sekretarza generalnego NATO. Kadencję rozpoczął 1 października 2014 roku. Decyzję podjęła Rada Północnoatlantycka, czyli ambasadorowie państw członkowskich NATO. Stoltenberg przejął tę funkcję od sekretarza generalnego, Duńczyka Andersa Fogh Rasmussena, którego kadencja upłynęła 30 września obecnego roku.

Tradycyjnie naczelnym dowódcą wojsk NATO jest Amerykanin, zaś najwyższe polityczne stanowisko zajmuje Europejczyk. Kadencja Stoltenberga trwa do 2023 roku.

Jens Stoltenberg a wojna w Ukrainie

Jens Stoltenberg potępił wszelkie ataki Rosjan na Ukrainę. W marcu 2022 roku Stoltenberg powiedział, że NATO nie ustanowi strefy zakazu lotów nad Ukrainą. - Nie jesteśmy częścią tego konfliktu i mamy obowiązek zadbać o to, by nie eskalował on i nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę, ponieważ byłoby to jeszcze bardziej niszczycielskie i niebezpieczne - mówił sekretarz generalny NATO.

8 marca Stoltenberg ostrzegł, że jeśli dojdzie do jakiegokolwiek ataku Rosji "przeciwko jakiemukolwiek krajowi NATO, terytorium NATO, uruchomi się artykuł 5" Traktatu Północnoatlantyckiego. Ogłosił też utworzenie kolejnych czterech wielonarodowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lvxgz
d1lvxgz
d1lvxgz
Więcej tematów
d1lvxgz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj