Trwa ładowanie...
d31vqrd

Jemen: 72-godzinne zawieszenie broni

• Koalicja Arabii Saudyjskiej ogłosiła 72-godzinne zawieszenie broni w Jemenie. • Saudyjczycy walczą na tych terenach z jemeńskimi rebeliantami Huti.
Share
Zniszczenia po starciach Al-Kaidy i sił rządowych popieranych przez koalicję pod wodzą Saudyjczyków; Aden, 9 luty 2016 r.
Zniszczenia po starciach Al-Kaidy i sił rządowych popieranych przez koalicję pod wodzą Saudyjczyków; Aden, 9 luty 2016 r.Źródło: AFP, Fot: Saleh Al-Obeidi
d31vqrd

Jeśli szyiccy rebelianci okażą zaangażowanie i umożliwią dostarczenie pomocy humanitarnej na oblężone przez nich tereny, to wówczas zawieszenie broni może zostać przedłużone - zaznaczono.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.

Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystuje aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.

d31vqrd

Według ocen ekspertów ONZ w konflikcie jemeńskim zginęło niemal 6,9 tys. ludzi.

Oprac. Adam Styczek

Zobacz również: Przejście Schulza do polityki niemieckiej spotęguje trudności Tuska

d31vqrd

Podziel się opinią

Share
d31vqrd
d31vqrd
Więcej tematów