Trwa ładowanie...
d3041i9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jedyny ocalały z katastrofy samolotu w Topolowie wspomina chwile przed tragedią

40-letni Marek Haczyk jako jedyny przeżył katastrofę samolotu w Topolowie. W rozmowie z RMF FM mężczyzna opisuje chwile tuż przed tragedią. - Ludzie byli przygotowani, żadnych krzyków nie było - wspomina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce katastrofy
Miejsce katastrofy (Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach)
d3041i9

Marek Haczyk mówi, że pamięta praktycznie wszystko, oprócz samego zderzenia z ziemią. - Pilot stwierdził, że ma jakąś awarię i zgłosił, że będziemy lądować awaryjnie - mówi.

- Ludzie byli przygotowani do lądowania awaryjnego, żadnych krzyków, żadnego hałasu nie było. Kilka sekund przed upadkiem wiedziałem, że jest bardzo źle - wspomina.

Kiedy maszyna się rozbiła, udało mu się dojść do drzwi. - Potem pomogli mi ludzie, którzy nadbiegli - opowiada.

d3041i9

- Czuję się tak, jakbym dostał drugą szansę - dodaje.

40-letni instruktor spadochroniarstwa przeszedł operację kręgosłupa. Teraz został przeniesiony na oddział rehabilitacji tarnowskiego szpitala im. świętego Łukasza

5 lipca doszło do katastrofy samolotu należącego do prywatnej szkoły spadochronowej. Maszyna spadła w miejscowości Topolów. Zginęło 11 osób. W chwili przyjazdu strażaków na miejsce, poza samolotem znajdowały się trzy osoby. Ciała dziewięciu ofiar, które znajdowały się we wraku, zostały praktycznie zwęglone.

Z ustaleń śledczych wynika m.in. że w chwili katastrofy nie pracował lewy silnik maszyny (eksperci mają też wątpliwości co do prawego). Samolot spadł ok. 3 km od lotniska w Rudnikach - w miejscowości Topolów, w gminie Mykanów. Specjaliści wskazują m.in., że bezpośrednio przed katastrofą leciał na wysokości ok. 100 m, a powinien znajdować się 200-300 m wyżej; możliwe, że wpływ na to miała wysoka tego dnia temperatura (wpływająca m.in. na sprawność silników i na pogorszenie aerodynamiki).

d3041i9

Jedyny ocalały w katastrofie mężczyzna zeznał m.in., że pilot przed katastrofą poinformował o awaryjnym lądowaniu, jednak wkrótce doszło do tzw. przeciągnięcia, czyli utraty siły nośnej i sterowności - przy niskiej prędkości i wobec innych czynników. To zeznanie pokrywa się z wnioskami PKBWL - maszyna zmierzająca do miejsca odpowiedniego dla lądowania awaryjnego zaczęła spadać, uderzając o ziemię pod ostrymi kątami pochylenia i przechylenia.

Dwusilnikowy samolot Piper PA-31 Navajo był przerobiony pod kątem skoków spadochronowych, m.in. wymontowano z niego większość wewnętrznego wyposażenia, przez co mógł zostać zarejestrowany na większą niż pierwotnie liczbę osób.

_ Źródło: RMF FM, PAP_

d3041i9

Podziel się opinią

Share

d3041i9

d3041i9
Więcej tematów