Trwa ładowanie...
d3c1jq2

Jedwabne: zaakceptowano napis na pomniku


Rada miejska Jedwabnego zaakceptowała treść napisu na pomniku upamiętniającym Żydów zamordowanych tam w lipcu 1941 roku - poinformował w niedzielę proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Edward Orłowski.

d3c1jq2
d3c1jq2

Treść napisu na razie jest zachowana w tajemnicy. Jak zapowiedział ksiądz Orłowski, w poniedziałek zostanie podana do wiadomości publicznej. Sekretarz generalny Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Przewoźnik wcześniej przekazał tę propozycję tylko niewielkiej grupie osób, m.in. radnym Jedwabnego.

Treść napisu zna także proboszcz Jedwabnego oraz biskup diecezji łomżyńskiej - Stanisław Stefanek. Jak dowiedzieli się mieszkańcy miasteczka, obaj aprobują taki napis. Podczas mszy świętej w kościele w Jedwabnem po raz dziewiąty i ostatni zostały odmówione: nowenna w intencji pojednania narodów i kadysz za jedwabieńskich Żydów.

Napis na nowym pomniku w miejscu mordu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku nie będzie zawierał informacji na temat liczby ofiar i sprawców czynu - dowiedziało sie nieoficjalnie Radio Białystok.

Napis ma się składać z dwóch części - pierwsza ma zawierać informację o lipcowych wydarzeniach sprzed 60 lat, jednak mniej konkretną, niż na usuniętym pomniku, gdzie pojawiła się m.in. liczba ofiar; druga ma zawierać wezwanie, by czyny takie nie wydarzyły się w przyszłości. (jd)

d3c1jq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1jq2
Więcej tematów