Trwa ładowanie...
d1jcim2

Jedwabne: nikt nie wskazywał Polaków

Szefowa Archiwów Państwowych Daria Nałęcz jest sceptyczna wobec tezy, iż pominięcie przez Żydów - autorów ujawnionych przez nią w poniedziałek oświadczeń nt. mordu w Jedwabnem - udziału Polaków w tej zbrodni można tłumaczyć ich strachem przed ujawnieniem prawdy.

d1jcim2
d1jcim2

Dyrektor Archiwów powiedziała we wtorek w radiu Zet, że jeden z Żydów, których przeznaczone dla polskich sądów oświadczenia, dotyczące zbrodni w Jedwabnem, zostały ujawnione w poniedziałek, w chwili składania oświadczenia żył w Palestynie.

Na poniedziałkowej konferencji Archiwa przedstawiły dokumenty ze spraw sądowych o uznanie za zmarłe osób, które spłonęły w jedwabińskiej stodole. 19 świadków (z czego 9 narodowości żydowskiej) złożyło łącznie 28 relacji. Z 19 osób - 9 określiło siebie jako naocznych świadków mordu w Jedwabnem, z czego 5 to świadkowie narodowości żydowskiej.

W żadnej z relacji jako sprawców nie wymienia się Polaków. Jako sprawców zbrodni wszystkie relacje - także osób narodowości żydowskiej - wskazują Niemców.

Leszek Kocoń z Archiwów Państwowych poinformował we wtorek, że w sądzie w Łomży sprawdzane będą informacje, czy w mordzie w Jedwabnem nie zginęli też Polacy. (mag)

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj