Trwa ładowanie...
d38wl8n

Jedno z największych odkryć; 3 nowe gatunki dinozaurów

W Australii odkryto szkielety trzech nieznanych gatunków dinozaurów. Naukowcy natknęli się na szczątki zwierząt podczas wykopalisk w stanie Queensland.

d38wl8n

Dinozaurom nadano nazwy łacińskie oraz potoczne, zaczerpnięte od imion bohaterów związanych z jedną z australijskich piosenek ludowych, Waltzing Matilda.

Banjo - Australovenator wintonensis - był krwiożerczą bestią o długich pazurach; z łatwością potrafił doścignąć swoje ofiary. Clancy - Witonotitan wattsi - był długim i wysokim roślinożercą przypominającym żyrafę; z kolei Matilda - Diamantinasaurus matildae - również odżywiająca się roślinami, wyglądała niemal jak hipopotam.

Należały do rodziny tyranozaurów, największych zwierząt jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Ich wiek szacuje się na 98 milionów lat. Zdaniem ekspertów jest to jedno z największych odkryć paleontologicznych w Australii od początku lat 80.

Zrekonstruowane ciała dinozaurów będzie można oglądać powstającym Muzeum Historii Naturalnej w stanie Queensland; ukończenie muzeum planowane jest na rok 2015.

Rafał Motriuk

d38wl8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38wl8n
Więcej tematów