Trwa ładowanie...

Jedna grupa wyborców może zdecydować o wyniku

Ponad 90 proc. badanych sympatyków, zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej, nie zmieniło swoich preferencji wyborczych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wśród tych, którzy nadal nie podjęli decyzji, większość stanowią kobiety.

Według sondażu najlepiej zmobilizować niezdecydowane kobiety udaje się KOWedług sondażu najlepiej zmobilizować niezdecydowane kobiety udaje się KOŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d2xrvi7
d2xrvi7

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Czwartkowa "Rzeczpospolita" powołuje się na sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie tej gazety oraz RMF FM. Z badania wynika, że zdecydowana większość wyborców nie ulega wpływom partyjnych obietnic i nie zmienia swojego stanowiska pod wpływem kampanii wyborczych.

Ponad 80 proc. badanych w sondażu przez ostatnie pół roku nie zmieniło zdania co do tego, na kogo odda głos.

"Najwierniejsi są wyborcy PiS (92 proc. deklaruje, że nie zmieniło zdania), ale w zdecydowanej większości dotyczy to także wyborców wszystkich partii opozycyjnych – średnio 78 proc. z nich ma stałe preferencje wyborcze. Wyjaśnia to analiza poszczególnych grup elektoratów: np. 93 proc. osób głosujących w poprzednich wyborach na KO zdania nie zmieniło, ale wyborcy nieistniejącej koalicji PSL-Koalicja Polska zmuszeni zostali w większości (55 proc.) do zmiany decyzji" - informuje gazeta.

d2xrvi7

"Rzeczpospolita" zauważa również, że 88 proc. wyborców Lewicy z 2019 roku pozostało jej wiernych, podczas gdy 66 proc. tych, którzy głosowali na Konfederację, nie zmieniło swojego zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Do Niemiec ich", "sprzedali Polskę". Seniorzy z Warszawy dosadnie przed wyborami

Oni zdecydują o wyniku wyborów

Jednak to nie twardy elektorat decyduje o wyniku wyborów, ale ci, którzy jeszcze nie podjęli decyzji. Wśród tej grupy częściej dochodzi do zmiany preferencji: 17 proc. z nich zmieniło zdanie, a tyle samo nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. Na głosy tych niezdecydowanych liczą partie polityczne na finiszu kampanii wyborczej.

d2xrvi7

Kto zalicza się do grupy niezdecydowanych? Według innego badania, przeprowadzonego przez CBOS, który przygotowuje osobne raporty na temat preferencji niezdecydowanych, pod koniec września grupa ta stanowiła 23 proc. badanych. Większość w tej grupie, bo aż 55 proc., stanowią kobiety, podczas gdy mężczyźni stanowią 45 proc. (różnica ta z miesiąca na miesiąc się zmniejsza) - podaje "Rzeczpospolita".

Komu najlepiej udaje się zmobilizować kobiety? 24 proc. niezdecydowanych wskazało KO, 16 proc. wybrało PiS, 15 proc. Trzecią Drogę, 9 proc. Lewicę, 7 proc. Bezpartyjnych Samorządowców, a 6 proc. Konfederację.

Czytaj także:

d2xrvi7

Źródło: PAP, "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xrvi7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrvi7
Więcej tematów