Jeden kraj wstrzymuje NATO. "Możemy im ufać"
- To dobrze, że Finlandia może ufać Węgrom w sprawie ratyfikacji członkostwa naszego kraju w NATO - przekazał w środę prezydent Sauli Niinisto po rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
02.11.2022 | aktual.: 02.11.2022 17:34
"Oczekuję dalszego wzmocnienia naszej ugrofińskiej współpracy, także jako sojusznicy" - napisał na Twitterze Niinisto.
Dwa kraje wciąż się wstrzymują
W rozpoczętym wiosną tego roku procesie akcesji Finlandii oraz Szwecji do NATO, Węgry oraz Turcja są jedynymi państwami spośród 30 członków, które dotychczas nie ratyfikowały członkostwa dwóch krajów nordyckich do Sojuszu.
O ile Turcja, powiadomiła fińska prasa, od początku zgłaszała zastrzeżenia co do poparcia dla wejścia Finlandii i Szwecji do NATO (chodzi o żądania Ankary ws. zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec organizacji, m.in. kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne oraz ekstradycji niektórych ich aktywistów - red.), to Węgry - przynajmniej publicznie, "żadnych wymagań nie wystosowały, ale zwlekają z ratyfikacją".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spekulowano m.in, że węgierskie władze mogą oczekiwać od Finlandii podjęcia jakichś działań na forum unijnym. Fiński rząd w poprzednich latach ostro krytykował Węgry w ich sporze z Komisją Europejską o praworządność.
- Z tego, co ja rozumiem, to Węgry są gotowe ratyfikować nasze członkostwo w grudniu - powiedział na konferencji minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, który w środę przewodniczy spotkaniu szefów dyplomacji krajów nordyckich w Helsinkach. Według niego Węgry mają rozpatrzyć protokoły Finlandii i Szwecji jednocześnie.
Finlandia przewodniczy obecnie spotkaniom w ramach Rady Nordyckiej, będącej forum współpracy międzyparlamentarnej i rządowej Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji oraz ich terytoriów autonomicznych. W tym roku obchodzone jest 70-lecie istnienia tej regionalnej organizacji.
Czytaj też: