Trwa ładowanie...
d1wn60v

Jastrzębie: wybuch w kopalni; 10 osób zginęło

Dziesięciu górników zginęło w wybuchu w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju - poinformował w środę Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Ratownicy uratowali jedną osobę. W środę po południu do kopalni przybył premier Leszek Miller. Na miejsce katastrofy przyjechał też wojewoda śląski Lechosław Jarzębski. W związku z tragedią, zarządził on w województwie śląskim 3-dniową żałobę.

Share
d1wn60v

Do wybuchu doszło w środę o godzinie 4.35 ranem na głębokości 700 metrów. W chwili wybuchu stężenie metanu w chodniku wynosiło 5%, a powinno wynosić 0,2%. Nie wiadomo, dlaczego nie zadziałały czujniki badające stężenie metanu. To próbuje wyjaśnić sztab akcji.

Jak poinformował Radio Katowice Jan Migda - dyrektor departamentu zdrowia i warunków pracy Wyższego Urzędu Górniczego - w zagrożonym rejonie było 11 pracowników. Akcję ratunkową podjęto natychmiast. Ratownikom udało się wydobyć na powierzchnię jednego żywego górnika. 10 pozostałych doznało śmiertelnych obrażeń.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do wybuchu doszło podczas podkładania materiałów wybuchowych w chodniku.

Cały czas trwa akcja ratownicza. Na powierzchnię wyprowadzono 37 z 47 górników znajdujących się w strefie wybuchu. W akcji bierze udział dziesięć zastępów ratunkowych.

Dopóki nie będziemy mieć ostatecznego potwierdzenia, trudno mówić, ile jest ofiar - poinformował zastępca kierownika działu BHP w kopalni Alfons Wierzgoń.

Prowadzoną w rejonie wypadku akcję nadzoruje okręgowy urząd górniczy w Rybniku. W kopalni jest też prezes Wyższego Urzędu Górniczego, który powołał specjalną komisję do ustalenia przyczyn i okoliczności zdarzenia. (mag)

d1wn60v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wn60v
d1wn60v
Więcej tematów