ycipk-1v4nha

Jaskinia Wielka Śnieżna. Trwa akcja ratunkowa TOPR. "Obawiamy się o ich życie"

Tatry. Trwa akcja TOPR. Ratownicy od rana szukają dwóch mężczyzn uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Użyto materiałów pirotechnicznych, by poszerzyć korytarze. Nadal nie ma kontaktu z zaginionymi. - Nie mamy informacji, czy żyją - stwierdził naczelnik TOPR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry. TOPR szuka 2 mężczyzn uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
Tatry. TOPR szuka 2 mężczyzn uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
ycipk-1v4nha

W poniedziałek rano rozpoczęła się kolejna doba poszukiwań - potwierdził w rozmowie z WP dyżurny TOPR. Na razie nie ma informacji, by ratownicy dotarli do zaginionych w Tatrach.

- Obawiamy się o ich życie w tej chwili. Nie mamy informacji, czy żyją. To jest na pewno ciężki stan – powiedział w rozmowie z dziennikarzami naczelnik TOPR Jan Krzysztof. I dodał, że "nikt tam przed nimi nie był".

ycipk-1v4nha

- W jaskini są 2 pirotechnicy z zapleczem, są górnicy z kamerą, na razie nie możemy jej użyć ze względu na zapylenie i szkodliwe gazy - stwierdził Krzysztof.

W niedzielę wieczorem naczelnik TOPR powiedział, że ratownicy najprawdopodobniej są bardzo blisko rejonu, w którym zostali uwięzieni 2 mężczyźni.

Przed godz. 7 śmigłowiec Sokół wystartował, by zabrać kilku ratowników, którzy opuścili jaskinię. W nocy z niedzieli na poniedziałek w akcji ratunkowej w Tatrach brało udział 26 osób, w tym m.in. ratownicy pochodzący ze Słowacji.

Tatry. TOPR szuka zaginionych grotołazów

ycipk-1v4nha

Dwie osoby czekają na ratunek w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Weszły tam razem z grupą grotołazów w czwartek. W sobotę wieczorem poinformowano, że na powierzchnię wyszły tylko cztery osoby.

Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
Podziel się

Mężczyźni utknęli w jednym z korytarzy, który został odcięty przez spływającą wodę. Naczelnik TOPR stwierdził, że uwięzieni mają dostęp do tlenu. Jest tam jednak ciemno i bardzo zimno.

- Podstawowym problemem jest ryzyko hipotermii. Mamy nadzieje, że są w takim miejscu i w takiej formie, że dotrwają do dotarcia czy do nawiązania jakiegoś kontaktu - powiedział.

ycipk-1v4nha

Jaskinia Wielka Śnieżna. Ścieżki są zbyt wąskie

W jaskini pracują pirotechnicy. Wysadzają skały, bo poszerzyć drogę dojścia do poszkodowanych i umożliwić ewentualnie wyniesienie ich na specjalistycznych noszach jaskiniowych.

Niektóre z korytarzy mają obecnie wysokość 20-30 cm.

ycipk-1v4nha

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia tatrzańska. Długość jej korytarzy sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów. Ma kilka otworów wejściowych, a korytarze są wąskie i bardzo zawiłe. Nie wszystkie zostały zbadane.

Źródło tvn24.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-1v4nha
ycipk-1v4nha