PolskaJaruzelski: Mietka już nie ma, żegnam Cię z żalem

Jaruzelski: Mietka już nie ma, żegnam Cię z żalem

Śmierć Mieczysława Rakowskiego to wielka
strata. Trudno uwierzyć, że Mietka już nie ma. Żegnam Cię z żalem - mówił gen. Wojciech Jaruzelski na warszawskich Powązkach podczas uroczystości pogrzebowych byłego premiera i ostatniego I sekretarza KC PZPR. - Rakowski był jedną z
najważniejszych postaci w historii Polski ostatnich 50 lat - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jaruzelski: Mietka już nie ma, żegnam Cię z żalem
Źródło zdjęć: © PAP

Jaruzelski powiedział, że Rakowski był człowiekiem twardym, ale jednocześnie wrażliwym, niezłomnym patriotą, wiernym swoim ideałom oraz reformatorskim poglądom.

- Chciałoby się powiedzieć za Sienkiewiczem: larum grają, a ciebie nie ma, nie wstajesz, ale przecież wciąż jesteś. Pozostaje twoja wielka spuścizna, cała biblioteka książek, artykułów, dzienników, wywiadów i wypowiedzi, a przede wszystkim żyjesz w ludziach, w sercach nas tu obecnych i nieobecnych - powiedział Jaruzelski.

W uroczystościach pogrzebowych oprócz Jaruzelskiego uczestniczą także m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier, a dziś senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, byli premierzy Józef Oleksy i Leszek Miller, politycy lewicy, a także dziennikarze "Polityki", której twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym był Rakowski.

Kwaśniewski powiedział, że żegnamy człowieka, który sprawdzał się jako polityk, dziennikarz, intelektualista i przyjaciel. "Kochał życie, potrafił ubogacać je, wykazywał niezwykłą waleczność" - mówił były prezydent.

Zaznaczył, że Rakowskiemu zawdzięczamy powstanie tygodnika "Polityka", który był - jak mówił - "jak świeże powietrze". - To był człowiek prawdziwej, europejskiej lewicowej myśli - podkreślił Kwaśniewski.

Byłego redaktora naczelnego "Polityki" żegnał także publicysta tygodnika Daniel Passent. Jak wspominał, dokładnie 50 lat temu Rakowski przyjmował go do pracy w tygodniku.

Wielu z nas zrobiło karierę pod jego parasolem, a on nadstawiał za nas karku. Byliśmy (...) jego bandą - bandą Rakowskiego - mówił Passent.

Rakowski zmarł 8 listopada w wieku 81 lat. Był historykiem, dziennikarzem i politykiem. W latach 1988-89 kierował ostatnim rządem PRL; w latach 1989-90 sprawował funkcję (jako ostatni) I sekretarza KC PZPR. W latach 1952-82 związany z "Polityką" najpierw jako zastępca, później jako jej redaktor naczelny.

Na początku lat 90. Rakowski wycofał się z czynnego życia politycznego, brał jednak udział w debatach publicznych. Był redaktorem naczelnym pisma "Dziś", pisywał do "Trybuny", wydał dzienniki - 10 tomów obejmujących lata 1958-1989 oraz dziennik z lat 1991-2001.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)