Jarosław Marzec nowym szefem CBŚ
Dotychczasowy szef warszawskiego zarządu CBŚ Jarosław Marzec został dyrektorem Centralnego Biura Śledczego - poinformował dyrektor biura komunikacji społecznej Komendy Głównej Policji, Zbigniew Matwiej.
O tym, że Marzec jest jednym z głównych kandydatów na szefa CBŚ, mówiło się od momentu gdy ministrem spraw wewnętrznych i administracji został Janusz Kaczmarek i zapowiedział, że stanowisko to wkrótce zostanie obsadzone.
Poprzedni szef CBŚ Janusz Czerwiński został odwołany przez poprzedniego szefa policji Marka Bieńkowskiego na początku stycznia. Jak informowano, Czerwiński podał się do dymisji ze względów osobistych. Od tego czasu obowiązki szefa CBŚ pełnił jego zastępca Paweł Wojtunik.
Marzec był szefem warszawskiego CBŚ - od lutego 2006 r., a wcześniej - szefem zarządu Biura w Gdańsku.
Jego nazwisko pojawiło się także ostatnio w mediach w kontekście doniesień o rzekomych powiązaniach wiceszefa policji nadzorującego pion kryminalny - Waldemara Jarczewskiego z poszukiwanym międzynarodowym listem gończym b. senatorem Henrykiem Stokłosą.
Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że na ślad tych powiązań wpadli policjanci z warszawskiego CBŚ a Jarczewski - według gazety - próbował zablokować wyjaśnienie całej sprawy i doprowadzić do odwołania Marca. W jego obronie miała stanąć Prokuratura Krajowa, kierowana wówczas przez Janusza Kaczmarka.
Informacjom tym ostro zaprzeczył Jarczewski i zapowiedział skierowanie sprawy na drogę sądową. Także nowy szef policji Konrad Kornatowski podkreślił "Super Expressie", że będąc szefem biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej "nie miał żadnych informacji na temat niejasnych związków Jarczewskiego ze Stokłosą czy też innymi podejrzanymi w aferze łapówkarskiej w Ministerstwie Finansów".
CBŚ powstało 15 kwietnia 2000 r. Pracuje w nim 1800 policjantów. Głównymi zadaniami Biura jest walka z przestępczością zorganizowaną. Do największych sukcesów CBŚ należy m.in. ujęcie członków ścisłego kierownictwa grupy "pruszkowskiej".