Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński zapowiedział rekonstrukcję rządu. W ten sposób PiS chce ułożyć sobie relacje z prezydentem

Coraz więcej wiadomo o planowanej rekonstrukcji rządu. Prezes PiS ma być generalnie zadowolony z pracy rządu, ale nie ze wszystkich ministrów. W ramach naprawy stosunków z Andrzejem Dudą, prezydent ma mieć wpływ na zmiany.

Jarosław Kaczyński zapowiedział rekonstrukcję rządu. W ten sposób PiS chce ułożyć sobie relacje z prezydentemŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
da074lt
da074lt

Do rekonstrukcji ma dojść w listopadzie na dwulecie rządu PiS. Tym samym stanie się to, o czym spekulowano od kilku miesięcy. Według "Rzeczpospolitej" powiedział o tym na spotkaniu z częścią posłów PiS Jarosław Kaczyński.

Informatorzy gazety twierdzą, że w rządzie dojdzie do zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Powodem dymisji Witolda Waszczykowskiego ma być m.in. sprawa powołanego w ubiegłym roku ambasadora przy UE Jarosława Starzyka, który ostatnio złożył rezygnację. Oficjalnie chodziło o względy osobiste, ale nieoficjalnie dyplomata miał zataić współpracę ze służbami PRL, a jego nazwisko pojawiać się w zbiorze zastrzeżonym IPN.

Drugi powód to chęć ułożenia relacji PiS z Andrzejem Dudą. Według rozmówców "Rzeczpospolitej" prezydent miałby wskazać nowego szefa MSZ. W partii żywa jest też koncepcja, żeby do resortu trafił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który nadal ma cieszyć się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Zmiana ma ułożyć relacje z prezydentem, którzy w zamian za większy wpływ na politykę zagraniczną miałby ustąpić w sporze z Antonim Macierewiczem.

Zobacz też: Antoni Macierewicz ma bardzo mocną pozycję w rządzie. Mimo konfliktu z prezydentem, zamieszania wokół caracali i sprawy Bartłomieja Misiewicza może być spokojny swoją posadę.

Z informacji gazety wynika, że o swoją posadę może obawiać się też minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Jego dymisja miałaby być wygraną wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sporze o nadzór nad budową centralnego lotniska.

Natomiast rekonstrukcja nie dosięgnie Zbigniewa Ziobry. "Rzeczpospolita" ustaliła, że na spotkaniu z posłami Jarosław Kaczyński miał chwalić ministra sprawiedliwości i nazwać go jednym z "najsprawniejszych" ministrów.

da074lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da074lt
Więcej tematów